A hidegebb hónapok 10 leggyakoribb betegsége és természetes kezelésük

A téli hónapok nemcsak számos betegség kockázatát növelik, de a már meglévő panaszokat is súlyosbíthatják. Hogyan gondoskodhatunk egészségünk megőrzéséről?

Beteg gyermekéről gondoskodó anyuka. A hidegebb hónapok 10 leggyakoribb betegsége és természetes kezelésük

Miért növelik a hidegebb hónapok bizonyos betegségek kockázatát?

A hidegebb hónapok beköszöntével észrevehetően növekszik egyes megbetegedések száma, amit több tényező is okozhat. Egyrészt a hideg időjárás gyengítheti az immunrendszert, csökkentve annak hatékonyságát a vírusok és baktériumok leküzdésében. Kutatások szerint az alacsonyabb hőmérséklet lassíthatja az immunválaszt és befolyásolhatja a szervezet képességét a fertőzések elhárítására. A hideg és száraz levegő károsíthatja a természetes védekező mechanizmusokat is, mint például a légutak nyálkahártyáit, megkönnyítve a kórokozók behatolását. 

Másrészt, télen hajlamosabbak vagyunk több időt tölteni beltéren, és rosszul szellőző helyeken. Ez megkönnyíti egyes légúti betegségek terjedését. Számos vírus, beleértve azokat is, amelyek a megfázást és az influenzát okozzák, cseppfertőzéssel terjednek, melyek nem csak a fertőzött cseppek belélegzésével, de a szennyezett tárgyakkal, például kilincsekkel való érintkezés útján is fertőznek. Ezek a cseppek tovább utazhatnak a hideg, száraz levegőben.

Továbbá, a hideg időjárás sokaknál felelős a bőr kiszáradásáért és repedezéséért, ami különféle bőrbetegségek fellángolásához, valamint egyes fertőzések fokozott kockázatához vezethet.


Kinél fokozott az egyes megbetegedések kockázata a hidegebb hónapokban?

Bizonyos csoportok nagyobb kockázatnak vannak kitéve a hidegebb hónapokban.

Az időseknek például jellemzően gyengébb az immunrendszere, így nagyobb valószínűséggel alakulnak ki náluk a hidegebb hónapokban gyakori betegségek, illetve azok szövődményei. Az óvodás és iskolás gyermekek szintén nagyobb kockázatnak vannak kitéve fejlődő immunrendszerük és más gyerekekkel való rendszeres érintkezésük miatt. Azok, akik krónikus egészségügyi problémákkal küzdenek, mint például az asztma, a cukorbetegség, vagy egyes szívbetegségek, szintén nagyobb veszélynek vannak kitéve. Azok, továbbá, akik legyengült immunrendszerrel rendelkeznek, különösen veszélyeztetettek.

Hogyan előzhetjük meg a különböző betegségek előfordulását?

A gyakori és alapos kézmosás, illetve a megfelelő személyes higiénia betartása az egyik leginkább hatékony módja a fertőzések megelőzésének. Az immunrendszert támogató vitaminokban és ásványi anyagokban gazdag, egészséges étrend, illetve igény szerint egyes étrend-kiegészítők alkalmazása szintén kulcsfontosságú. A sérülékeny bőr fokozott védelme a hideg, száraz hónapok során megelőzheti az időjárásra reaktív bőrproblémák súlyosbodását. A különböző védőoltások felvétele szintén segíthet egyes betegségek megelőzésében, illetve azok lefolyásának és tüneteinek enyhítésében.

Melyek a leggyakoribb betegségek a hidegebb hónapokban, és mit tehetünk ellenük?

1. Arcüreggyulladás

Az arcüreggyulladás gyakran nátha vagy allergiás roham után alakul ki, és az arcüregek nyálkahártyájának gyulladása jellemzi. Míg a korábbi fertőzés (mint például a nátha) fertőző, maga az arcüreggyulladás nem. A légúti fertőzést követően általában 7-10 napon belül jelentkező tünetek közé tartozik az orrdugulás, az arcfájdalom és a csökkent szaglás. A kezeléshez sokan alkalmaznak orrspray-ket, dekongesztánsokat, illetve súlyosabb esetekben antibiotikumokat. Beszámolók szerint a bromelain és a kvercetin szintén hasznosak lehetnek.

2. Gyomorinfluenza

A gyomor- és bélhurut, illetve gasztroenteritisz neveken is ismert gyomorinfluenza egy rendkívül könnyen fertőző, gyorsan terjedő betegség. Jellemzően rotavírusok vagy norovírusok okozzák, a fertőzött személlyel való közvetlen érintkezés útján terjed, lappangási ideje pedig 12-48 óra. A hidegebb hónapokban különösen könnyű elkapni zárt téri társas összejöveteleken, illetve közös étkezések során, fertőzött ételek és italok fogyasztásával. A gyomorinfluenza tünetei közé tartozik a hasmenés, a hányás és a súlyos hasi görcsök. A kezelés elsősorban a hidratálás és a pihenés fontosságát hangsúlyozza, illetve a kúra alatt és után javasolt probiotikumokat alkalmazni a gyomor és a bélrendszer egészségének helyreállítása érdekében.

3. Nátha 

A nátha, vagy megfázás egy rendkívül gyakori, könnyen fertőző betegség, melyet különféle vírusok, például rhinovírusok okoznak. Cseppfertőzéssel, illetve közvetlen érintkezés útján terjed, lappangási ideje általában 1-3 nap. Főbb tünetei az orrfolyás, a köhögés és a torokfájás. A kezelés a tünetek enyhítésre összpontosít, javasolt a pihenés és a bőséges folyadékfogyasztás. Ezt javasolt C-vitamin és cink alkalmazásával kiegészíteni, melyek támogathatják az immunrendszert és felgyorsíthatják a felépülést.

Ajánlott termék: Huminiqum Kapszula

4. Ekcéma

Az ekcéma egy olyan száraz, viszkető bőrrel és vörös foltokkal járó betegség, amely a hideg, fagyos levegő miatt jelentősen súlyosbodhat. A kezelés főként hidratálók és helyi szteroid krémek használatát foglalja magában a tünetek enyhítésére. Belsőleg az omega-3 zsírsavak és az E-vitamin szintén segíthetnek a bőr egészségének támogatásában és a szárazság enyhítésében.

5. Tüdőgyulladás

A tüdőgyulladás egy olyan baktériumok, vírusok vagy gombák által okozott fertőzés, amely a tüdő gyulladásával jár. Főként közösségben, cseppfertőzés útján terjed, a lappangási idő pedig a kiváltó patogén függvényében változik. Főbb tünetei közé tartozik a mellkasi fájdalom, a köhögés, a láz és a légszomj. A betegség egyes esetekben otthon is kezelhető, ám előfordulhat, hogy antibiotikumok, vagy kórházi kezelés is szükségessé válik. A C-vitamin és a D-vitamin alkalmazása sok esetben segíthet a tüdő egészségének támogatásában és a felépülésben.

6. Hörghurut

A hörghurut a hörgők gyulladása, amely gyakran nátha vagy influenza után alakul ki. Általában vírusfertőzés eredményeként jelentkezik, így hasonló terjedési mechanizmussal is jár. A tünetek jellemzően a kezdeti fertőzést követő 3-4 napon belül jelentkeznek, és magukban foglalják a tartós köhögést, a fokozott nyáktermelést és a fáradtságot. A kezeléhez alapvető a pihenés, a fokozott folyadékbevitel, illetve a köhögéscsillapítók és a hörgőtágítók alkalmazása is indokolt lehet. Sokak szerint az olyan természetes gyógymódok, mint a méz és a fokhagyma szintén segíthetnek a tünetek kezelésében.

Ajánlott termék: Melora Manuka Méz 300+ MGO

7. Torokgyulladás

A torokgyulladásért jellemzően az A-csoportú Streptococcus baktériumok felelősek. Cseppfertőzéssel, vagy a fertőzött személlyel való érintkezés útján terjed. A tünetek közé tartozik a torokfájás, a láz és a duzzadt nyirokcsomók, melyek általában 2-5 nap lappangási idő után jelentkeznek. A tünetek enyhítése érdekében sokan fogyasztanak gyógyteákat mézzel és citrommal, ám súlyosabb esetekben antibiotikumok alkalmazása is szükséges lehet.

8. Asztma 

Az asztma ugyan nem a hideg időjárás miatt alakul ki, tünetei gyakran súlyosbodnak a hideg levegőnek köszönhetően. Gyakori tünetei a légszomj, a sípoló légzés és a köhögés, melyeket jellemzően inhalátorok és kortikoszteroidok alkalmazásával kezelnek. A magnézium és a D-vitamin szintén segíthetnek az asztma kezelésében.

Ajánlott termék: Mannavita Manna-D

9. Mandulagyulladás

A mandulagyulladás gyakran vírusos vagy bakteriális fertőzés miatt alakul ki, és cseppfertőzéssel, vagy közvetlen érintkezés útján terjed. A lappangási időszak általában 2-4 nap, ezután pedig olyan tünetek jelentkezhetnek, mint például a torokfájás, a duzzadt mandulák és a láz. Egyes gyógynövények, mint például a csúszós szil vagy a bíbor kasvirág sokak számára nyújtanak enyhülést, ám fájdalomcsillapítók, valamint bakteriális mandulagyulladás esetén antibiotikumok alkalmazása is javasolt lehet.

10. Influenza

Az influenza vírusok által okozott influenza sem maradhat le a listáról, ugyanis gyakran fordul elő a hidegebb hónapokban. Ez egy cseppfertőzéssel terjedő légúti betegség, melynek lappangási ideje 1-4 nap. Főbb tünetei közé tartozik a láz, a hidegrázás, az izomfájdalmak és a fáradtság. A javasolt kezelés magában foglalja a pihenést, a bőséges folyadékbevitelt, az olyan gyógynövények alkalmazását, mint például a bíbor kasvirág vagy a fekete bodza, illetve egyes vírusellenes szereket.

Ajánlott termék gyermekeknek: Sambucol Fekete Bodza Szirup Gyermekeknek

Ajánlott termék felnőtteknek: Sambucol Fekete Bodza Immuno Forte

A fenti információk tájékoztató jellegűek, és nem helyettesítik az orvosi tanácsadást és ellátást! Hosszú ideig fennálló, nehezen szűnő, gyakran visszatérő, vagy súlyosbodó panaszok esetén forduljunk orvoshoz!

Források:

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/NBK470383/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/NBK518995/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/NBK513295/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/NBK279542/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/NBK538209/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/NBK526116/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/NBK448067/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/NBK519550/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/NBK430901/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/NBK544342/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/NBK459363/

https://examine.com/cold-and-flu/

Fotók a megjelenés sorrendjében:

Mart Production

Cottonbro Studio

Tima Miroshnichenko

Tatiana Syrikova

Általános táplálkozási és egészség tanácsadó, szakértő. Az Egyesült Királyságban, egészség tanácsadóként dolgozott a Holland & Barrett-nél és a Superdrug-nál.
Jelenleg Összesen 844 cikk között kereshet.
Videók megtekintése:

Szabolcs videók youtube Szabolcs, Inda videók Szabolcs videók, Bitchute