Bőrvédelem a téli hónapokban - Íme több, mint 50 E-vitaminban gazdag étel bőrünk egészségének megőrzéséhez

Milyen ételeket fogyasszunk, hogy fokozzuk bőrünk egészségét és hidratáltságát a hideg, szeles, csapadékos téli hónapokban? Több, mint 50 kedvencünket mutatjuk meg. 

Egy fiatal nő a fürdőszobában bőrápoló olajokat használ. Bőrvédelem a téli hónapokban - Íme több, mint 50 E-vitaminban gazdag étel bőrünk egészségének megőrzéséhez

Az E-vitamin egy erős antioxidáns hatással rendelkező, kulcsfontosságú vitamin. Megfelelő szintjének fenntartása elengedhetetlen az oxidatív stressz okozta károsodások csökkentéséhez, az immunrendszer védelméhez, a szív-és érrendszer egészségének megőrzéséhez és a szívbetegségek kialakulásának megelőzéséhez is. Ezek mellett az E-vitamin védi szemünket, csökkenti a gyulladások kialakulását, illetve óvja bőrünket kívülről és belülről egyaránt. 

E-vitaminban gazdag ételek fogyasztásával ezért hozzájárulhatunk bőrünk egészségének és hidratáltságának megőrzéséhez is. A bőrvédelem a hidegebb, őszi és téli hónapokban kiemelkedően fontos, hiszen a fűtés, a hideg levegő, a szél, a csapadék, a hőmérséklet ingadozása, illetve a különböző durva, vastag vagy műszálas textilek mind irritálhatják és kiszáríthatják bőrünket. 

Szerencsére az E-vitamin megannyi természetes élelmiszerben is megtalálható, ezért az E-vitaminhiány kialakulása nem olyan gyakori, kivéve, ha emésztőrendszeri panaszok, különböző betegségek, illetve gyógyszerkölcsönhatások következtében szervezetünk nem képes azt megfelelően felszívni és hasznosítani.

Lássuk, milyen E-vitaminban gazdag ételeket fogyasszunk, hogy fokozzuk bőrünk egészségét és hidratáltságát a hideg, szeles és csapadékos téli hónapokban! 


1. Olajos magvak - kiváló E-vitaminforrások

A különböző magvak, az azokból készült hidegen préselt olajok, illetve az adalékanyagoktól mentes vajak, mint például a mogyoróvaj az E-vitamin legjobb természetes forrásai közé tartoznak. Megannyi olaj használható külsőleg és belsőleg egyaránt - akár kombinálva is - így erőteljesebb hatást fejthetnek ki. Lássuk, miből érdemes válogatni!

  1. Napraforgómag, illetve az abból préselt olaj
  2. Tökmag és tökmagolaj
  3. Mandula és mandulaolaj
  4. Lenmag és lenmagolaj
  5. Mák és mákolaj
  6. Földimogyoró, mogyoróolaj és mogyoróvaj
  7. Törökmogyoró, illetve az abból készült vaj és olaj
  8. Dió és dióolaj
  9. Brazildió
  10. Kesudió
  11. Pekándió
  12. Pisztácia
  13. Fenyőmag

A fenti magvakat és a belőlük készült olajokat, illetve vajakat tarthatjuk a  konyhaszekrényben, a hűtőszekrényben, vagy akár a fagyasztóban is, igy frissességüket tovább megőrzik. Ez különösen akkor ajánlott, amikor egyszerre nagyobb mennyiséget vásárolunk belőlük. Az E-vitamin természetes antioxidáns hatásának köszönhetően az azt tartalmazó olajok fénytől óvva, a konyhaszekrényünkben is hosszabb ideig elállnak, hiszen antioxidáns tartalmuk nem csak bőrünk öregedését képes lelassítani, hanem az olajok fogyaszthatósági idejét is meghosszabbítja. 

Hogy a fent említett magvak és bőrvédő olajok közül melyekből érdemes tartanunk otthon? Ez természetesen egyéni ízlésünktől függ, ám egészségvédő hatásaik miatt mi ezeket ajánljuk:

Mannavita Lenmagolaj

A bőrvédő E-vitaminban, illetve omega-3 és omega-6 esszenciális zsírsavakban gazdag Mannavita Lenmagolaj kiemelkedő mennyiségben tartalmaz még A-vitamint, B-vitaminokat és C-vitamint is. Ezek mellett fontos ásványi anyagok és elektrolitok is megtalálhatóak benne, mint például a cink, a foszfor, a jód, a kálium, a kalcium, a magnézium, vagy a vas. Ezeknek köszönhetően nem csak a bőrünk egészségének megőrzéséről gondoskodhatunk alkalmazásával, de szintén megelőzhetjük különböző gyulladásos megbetegedések kialakulását, csillapíthatjuk az azok okozta fájdalmas tüneteket, illetve védhetjük szív- és érrendszerünket is.

Mannavita Mákolaj

A lenmagolajhoz hasonlóan a Mannavita Mákolaj is figyelemre méltó mennyiségben tartalmaz omega-3 és omega-6 zsírsavakat, melyek kulcsfontosságúak az egészséges vérkeringéshez, az erős immunrendszerhez, illetve az öregedési folyamatok lassításához. Utóbbihoz a mákolajban is megtalálható és természetes antioxidánsként ható E-vitamin is hozzájárul, hiszen az oxidatív stressz és a gyulladások csökkentésével nem csak a bőr teljes állapota javítható, de a téli hónapokban gyakori, környezeti ártalmak okozta irritáció is csökkenthető. 

A kellemes ízű, szuperételként és idegvédőként is ismert nootropikus hatású mákolajat hozzáadhatjuk salátákhoz, pörköltekhez, vagy akár a reggeli zabkásához, turmixhoz, vagy éppen tejberizshez is. A mákolaj hevítése ugyanakkor kerülendő.

Túlzott fogyasztása egyes felhasználói beszámolók szerint enyhe gyomorgörcsöket okozhat, ezért kezdetben napi egy kávéskanállal fogyasszunk, amit igény szerint fokozatosan napi egy evőkanálra is növelhetünk. 

2. E-vitaminban gazdag gyümölcsök

A különböző vitaminokban, ásványi anyagokban és antioxidánsokban gazdag gyümölcsök, a belőlük készült gyümölcslevek, illetve lekvárok és koncentrátumok szintén tartalmazhatnak E-vitamint, lássuk melyek ezek a hazánkban is közkedvelt, bőrvédő finomságok!

  1. Avokádó és avokádóolaj
  2. Oliva és olívaolaj
  3. Mangó
  4. Kiwi
  5. Fekete szeder
  6. Fekete ribizli
  7. Tőzegáfonya
  8. Fekete áfonya
  9. Málna
  10. Sárgabarack

A fent szereplő, hazánkban is népszerű gyümölcsök a hidegebb hónapokban általában fagyasztva vagy gyümölcsléként elérhetőek. Hogy melyek a kedvenceink?

Mannavita Fekete Áfonya Gyümölcslé

A kizárólag 100% fekete áfonyát tartalmazó, tartósítószertől és adalékanyagoktól mentes Mannavita Fekete Áfonya Gyümölcslé kimagasló tápanyagtartalommal és egészségvédő hatásokkal rendelkezik. A mikrotápanyagokban és antioxidáns hatású vegyületekben gazdag fekete áfonya gyümölcsét már a népi gyógyászatban is hatékonyan alkalmazták az érfalak védelmére, a magas vérnyomás csökkentésére és a szemek egészségének megőrzésére, leveleit pedig húgyúti panaszok kezelésére, illetve a vércukorszint természetes szabályozására vették igénybe. 

Gyulladáscsökkentő E-vitamintartalma hozzájárul bőrünk védelméhez, így alkalmazása a téli hónapokban éppúgy ajánlott, mint az év többi szakában. 

3. E-vitaminban gazdag zöldségek

A gyümölcsökhöz hasonlóan számos nyers, párolt és főtt zöldség is biztosít változó mennyiségben természetes E-vitamint. Lássuk, melyek a legnépszerűbbek!

  1. Friss édes piros paprika
  2. Fehér retek - a zöldjéről se feledkezzünk meg!
  3. Cékla, céklalevél és céklalé
  4. Spárga
  5. Sütőtök
  6. Párolt brokkoli
  7. Spenót
  8. Kelkáposzta
  9. Mángold
  10. Búzafű

Ezeket a friss, rostokban és tápanyagokban gazdag zöldségeket szinte bármikor beszerzehetjük a közeli élelmiszerboltból vagy a piacról. Természetesen a saját kertünkben, az erkélyünkön vagy az ablakpárkányunkon mi magunk is termeszthetünk paprikát, spenótot, vagy csíráztathatunk akár búzafüvet is. Ha nincs időnk vagy lehetőségünk kertészkedni, választhatunk koncentrált tápanyagtartalommal rendelkező zöldségporokat is. Íme a mi választásunk:

Mannavita Búzafű Italpor

A természetes multivitaminként ható Mannavita Búzafű Italpor immunerősítő és bőrvédő hatását mi magunk is könnyedén megtapasztalhatjuk. Hogy pontosan miért is ajánlott a búzafű fogyasztása? A búzafű egy igazi egészségfokozó tápanyagbomba! A benne található létfontosságú vitaminok, ásványi anyagok, nyomelemek, enzimek és antioxidánsok testünk egészében képesek kifejteni jótékony hatásaikat. Ezek között megtalálható az A-vitamin, a különböző B-vitaminok, a C-vitamin, a kálium, a kalcium, a magnézium, illetve az E-vitamin is. Az E-vitamin bőrvédő hatását remekül kiegészíti a búzafűben természetesen megtalálható klorofill is, mely jótékonyan hat vérünk és sejtjeink oxigénellátására, így a hideg időjárás okozta irritáció és gyulladások hatékonyan csillapíthatóak rendszeres alkalmazásával. 

4. Főzőolajok, amelyekkel fokozható E-vitaminbevitelünk

A fent említett magvak, zöldségek és gyümölcsök közül mindenki könnyen megtalálhatja az ízlésének és egészségének legmegfelelőbbeket  - de milyen olaj használható elkészítésükhöz? Az alábbi E-vitaminban gazdag olajok közül megannyit használhatunk külsőleg, hiszen tápanyagtartalmuknak köszönhetően természetes kozmetikumok közkedvelt összetevői, emellett hordozóolajként is megállják helyüket illóolajokkal keverve. 

Főzéshez egyaránt igénybe vehetőek, ám ne feledkezzünk meg róla, hogy hevítés hatására az olajok tápanyagtartalma csökkenhet - nem véletlenül részesítjük előnyben a hidegen sajtolt olajokat. Az alábbi főzőolajokat sütésnél és főzésnél használjuk mértékkel, és ne hevítsük túl őket! Hidegen öntetekbe is jól illenek, illetve néhányat turmixokhoz, zabkásához és más finomságok összeállításához is használhatunk.

  1. Repceolaj
  2. Kókuszolaj
  3. Szőlőmagolaj
  4. Napraforgóolaj
  5. Búzacsíraolaj
  6. Mogyoróolaj
  7. Pamutmagolaj
  8. Olívaolaj
  9. Rizskorpaolaj
  10. Sáfrányolaj

A főzőolajokat tekintve ahány ház, annyi szokás, ráadásul egy-egy étel elkészítéséhez más-más olaj is igénybe vehető annak íze, illetve a hevíthetőség figyelembe vételével. Minden esetben válasszunk prémium minőségű, adalékanyagoktól mentes főzőolajat, és fordítsunk különös figyelmet annak tápanyagtartalmára és egészségvédő hatásaira. A fenti olajok közül érdemes többet kipróbálni, hogy megtaláljuk kedvenceinket, melyeket főzés során, illetve tálalás előtt is az ételekhez adhatunk. Ha bőrvédő zsiradékkal gazdagítanánk konyaszekrényünk tartalmát, az alábbi olaj kiváló választás lehet számunkra:

Mannavita Szőlőmagolaj

A 100%-os tisztaságú Mannavita Szőlőmagolaj az egyik legismertebb E-vitamint tartalmazó olaj. Külsőleg és belsőleg is alkalmazható, ráadásul főzhetünk is vele, így egy valóban sokoldalú alapanyagnak számít. Bőrünk egészségének megőrzésére és állapotának javítására alkalmazzuk rendszeresen, akár minden nap. Étrend-kiegészítőként fogyasztva hatékonyan táplálja sejtjeinket, külsőleg alkalmazva pedig kiválóan hidratálja bőrünket és hajunkat is. 

5. Leggyakrabban külsőleg alkalmazott, de fogyasztható E-vitaminban gazdag olajok

Az alábbi E-vitaminban gazdag hidratáló és bőrvédő olajokat általában külsőleg használjuk, ám fogyaszthatóak is, amennyiben hozzáadott kémiai anyagoktól, tartósítószerektől, parfümtől mentes olajról van szó. Fordítsunk fokozott figyelmet a termék csomagolásán található információra, és válasszunk 100%-os tisztaságú, bevizsgált, élelmiszer besorolású, organikus olajat. Hogy melyeket ajánljuk?

  1. Ligetszépemag-olaj
  2. Csipkebogyómag-olaj
  3. Sheavaj
  4. Kakaóvaj
  5. Argánolaj
  6. Jojobaolaj
  7. Málnamagolaj
  8. Gránátalmamag-olaj

A fenti információk tájékoztató jellegűek! Új étrend-kiegészítő alkalmazása, illetve meghatározó életmódbeli változtatások előtt konzultáljunk kezelőorvosunkkal! Az esetleges gyógyszerkölcsönhatásokkal kapcsolatban kérjük ki orvosunk, gyógyszerészünk tanácsát!

Források:

https://examine.com/supplements/vitamin-e/

https://examine.com/supplements/vitamin-e/skin

https://examine.com/supplements/vitamin-e/anti-oxidant

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/6830261/

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/31975502/

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/34655146/

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/30388871/

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/10217703/

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/31202300/

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/27580701/

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/34610363/

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/30974262/

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/32138220/

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/28684064/

Általános táplálkozási és egészség tanácsadó, szakértő. Az Egyesült Királyságban, egészség tanácsadóként dolgozott a Holland & Barrett-nél és a Superdrug-nál.
Jelenleg Összesen 848 cikk között kereshet.
Videók megtekintése:

Szabolcs videók youtube Szabolcs, Inda videók Szabolcs videók, Bitchute