A vérrögök kialakulásának okai és kockázatai

A vérrögök előfordulása mögött számos tényező állhat. Tudjunk meg többet ezekről, a lehetséges kockázatokról, valamint a kezelés hatékonyságának fokozásáról!

Friss fokhagyma. A vérrögök kialakulásának okai és kockázatai

Hogyan és miért alakulnak ki a vérrögök?

A vérrögök elengedhetetlen részei a test természetes gyógyító mechanizmusának. Amikor egy véredény megsérül, a vérrögök megakadályozzák a túlzott vérzést a seb lezárásával. A szervezet véralvadási rendszere egyensúlyban tartja a véralvadást elősegítő anyagokat, vagyis a prokoagulánsokat, illetve azokat, amelyek gátolják azt, ezek az antikoagulánsok, vagyis véralvadásgátlók. Ezen egyensúly felborulása, és a nemkívánt vérrögök képződése mögött számos tényező állhat. Ezek közé tartozik például a hosszú ideig tartó mozgáshiány miatt kialakuló sztázis, vagyis a csökkent vérellátás, a trauma, műtét vagy betegség eredményeként előforduló véredénysérülés, valamint a genetika, vagy bizonyos orvosi állapotok, illetve gyógyszerek miatt fennálló álló hiperkoagulabilitás, vagyis a vér alvadásának fokozott hajlama is.


A vérrögök egészségügyi veszélyei

A vérrögök elsődleges egészségügyi kockázata az, hogy azok a testben vándorolhatnak. A vénában kialakuló vérrög, amelyet vénás tromboembóliának (VTE) nevezünk, a tüdőbe juthat, és tüdőembóliát (PE) okozhat. Ez kritikusan akadályozhatja a véráramlást, mely számos további veszélyt rejt magában. Hasonlóképpen, az artériás vérrögök szintén elvághatják a létfontosságú szervek vérellátását, ami akár szívrohamot is okozhatnak.

A vérrögök kialakulása számos betegséggel összefüggésbe hozható

A vérrögök kulcsszerepet játszanak bizonyos állapotok kialakulásában, illetve egyes betegségek szövődményeként is felléphetnek. Ezek közül az alábbiak a leggyakoribbak:

  • Mélyvénás trombózis - A lábak mélyvénáiban kialakuló vérrögök, melyeket ha nem kezelnek időben és megfelelően, más testrészekbe is eljuthatnak.
  • Tüdőembólia - Akkor fordul elő, amikor egy vérrög, tipikusan a lábak mélyvénáiból, a tüdőbe vándorol, elzárva a tüdő verőereit, ezáltal gátolva a véráramlást.
  • Stroke - A stroke-ot, vagy agyi érkatasztrófát az agyi vérellátás megszakítása okozza, mely gyakran a létfontosságú erek vérrögök általi elzáródása miatt következik be. Ez egy súlyos állapot, mely komoly agykárosodáshoz vezethet.
  • Szívroham - Jellemzően a koszorúerek vérrögök általi elzáródása következtében alakul ki.
  • Pitvarfibrilláció - Egyfajta szívritmuszavar, amely önmagában nem okoz vérrögöket, de növeli a vérrögképződés kockázatát, ami akár stroke-hoz is vezethet.

Javasolt étrend-kiegészítők a vérrögök megelőzéséhez és kezeléséhez

Bár a vérrögöket általában hagyományos gyógyszerekkel kezelik, kimutatták, hogy több tápanyag és étrend-kiegészítő elősegítheti az állapot megelőzését és kezelését. Az esetleges mellékhatások vagy gyógyszerkölcsönhatások elkerülése érdekében ezek fogyasztása előtt konzultáljunk orvosunkkal, kifejezetten, ha már más gyógyszereket, vagy étrend-kiegészítőket alkalkalmazunk a panaszok kezelésére.

Omega-3 zsírsavak

Főként halolajban, krill olajban, és a magvakban találhatjuk meg ezeket. Erőteljes gyulladáscsillapító tulajdonságokkal rendelkeznek, ami csökkentheti az érelzáródás kockázatát. Ezenkívül az omega-3 zsírsavak befolyásolják a trombociták működését, kevésbé "ragadóssá" téve őket, így csökkentik a rendellenes vérrögök kialakulásának esélyét.

Ajánlott termék: Mannavita MegaKrill

E-vitamin

Az E-vitamin antioxidáns és antikoaguláns, vagyis véralvadásgátló tulajdonságokkal is rendelkezik. Segíti a véredények egészségének megőrzését, és jelentősen csökkenti a vérrögképződés kockázatát. Azt azonban tartsuk szem előtt, hogy túlzott bevitele vérzési kockázatot jelenthet, különösen antikoaguláns gyógyszerekkel együtt alkalmazva.

Fokhagyma

A fokhagyma aktív hatóanyaga, az allicin képes lehet megakadályozni a vérsejtek összeragadását és a vérrögképződést. 

Kurkuma

A kurkuma értékes hatóanyaga, a kurkumin, mind gyulladáscsökkentő, mind pedig antikoaguláns tulajdonságokkal rendelkezik, így hatással lehet a véralvadásra, melynek köszönhetően ígéretes kiegészítő lehet a kockázattal élők számára.

A fenti információk tájékoztató jellegűek! Hosszú ideig fennálló, nehezen szűnő, gyakran visszatérő, vagy súlyosbodó panaszok esetén, illetve új étrend-kiegészítők alkalmazása előtt konzultáljunk orvosunkkal.

Források:

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/NBK507795/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/NBK507850/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/NBK560651/

https://examine.com/omega-3-fatty-acids/

https://examine.com/supplements/vitamin-e/

https://examine.com/supplements/curcumin/

https://examine.com/foods/garlic/

Fotó: Karolina Grabowska

Általános táplálkozási és egészség tanácsadó, szakértő. Az Egyesült Királyságban, egészség tanácsadóként dolgozott a Holland & Barrett-nél és a Superdrug-nál.
Jelenleg Összesen 849 cikk között kereshet.
Videók megtekintése:

Szabolcs videók youtube Szabolcs, Inda videók Szabolcs videók, Bitchute