Csontlágyulás - Mik a tünetei, kire jelent veszélyt és hogyan kezelhetjük?

Az oszteomalácia, vagy másnéven csontlágyulás nem azonos a csontritkulással. De vajon mik a tünetei, kire jelent kockázatot, és mit tehetünk a problémák elkerülése érdekében? 

Vörös hajú idős nő kalapban. Csontlágyulás - Mik a tünetei, kire jelent veszélyt és hogyan kezelhetjük?

A csontlágyulást sokszor a gyermekekre jellemző angolkór felnőtteket érintő változataként emlegetik, holott gyermekek is szenvedhetnek tőle. A csontlágyulás tünetei ugyan hasonlóak az angolkór esetében fellépő szimptómákhoz, mégis egy önálló betegségről van szó. Lássuk, mit érdemes megtudnunk róla! 


Mi az az oszteomalácia, vagy hétköznapi néven csontlágyulás?

Az oszteomalácia egy, a csontok gyengülésével, “megpuhulásával” járó, a legtöbb esetben felnőttkorban előforduló betegség. Kialakulásának okai jellemzően a csontképződéssel, a csontképző folyamatokkal kapcsolatos rendellenességek. A csontlágyulás következtében elgyengült csontok könnyebben törnek, hiszen a fellépő mineralizációs zavarok miatt a meglévő csontszövetek gyorsabban bomlanak le, mint ahogyan az újak keletkeznek.

A csontlágyulás nem azonos a csontritkulással, vagy más néven oszteoporózissal, hiszen az oszteoporózist a már kialakult és átalakulóban lévő élő csont gyengülése jellemzi.

Mik állhatnak a csontlágyulás kialakulásának hátterében?

Klinikai vizsgálatok szerint a csontlágyulás kialakulásának egyik vezető oka a D-vitaminhiány. A D-vitamin egy olyan kulcsfontosságú tápanyag, amely segíti a kalcium felszívódását, illetve segít fenntartani a kalcium- és foszfátszintet a szervezetben. Utóbbiak szintén elengedhetetlenek a csontok egészségének megőrzéséhez és az új csontsejtek képződéséhez.

A D-vitaminhiány mellett a foszfáthiány, a cöliákia, illetve a különböző veseproblémák, májbetegségek és genetikai tényezők is a csontlágyulás kialakulásához vezethetnek.

Az oszteomalácia legfőbb kockázati tényezői

A veszélyeztetettek közé tartoznak a tejet nem fogyasztók, mint például a laktózérzékenyek, valamint azok, akik D-vitaminhiánytól vagy kalciumhiánytól szenvednek, illetve az 50-80 év közöttiek.

A napfényhiányos életmód gyakran felelős a D-vitaminhiányért, ami sok esetben megfigyelhető a huzamosan kórházban, illetve idősek otthonában és ápolási intézményekben tartózkodó időskorúaknál.

Mik a csontlágyulás leggyakoribb tünetei?

Az oszteomalácia leggyakoribb tünetei a gyenge, könnyen törő csontok, illetve az izomgyengeség. Utóbbit az izomzat csonthoz tapadt részein fellépő rendellenességek is okozhatják, ezért a csontritkulásban szenvedők gyakran járási nehézségeket, vagy rendellenes, úgynevezett “kacsázó járás” kialakulását tapasztalhatják.

A csontlágyulásra jellemző tompa, sajgó csontfájdalmak a csípőben a leggyakoribbak, innen azonban átterjedhetnek a bordák, a derék, a medence, és a lábak területeire is. 

A D-vitaminhiány a kalciumfelszívódás zavaraihoz is vezethet. Az emiatt kialakult alacsony kalciumszint következtében a fentiek mellett a következő tüneteket is észlelhetjük: szabálytalan szívritmus, zsibbadás a száj körül, zsibbadás a karokban és a lábakban, illetve görcsök a kezekben és a lábakban.

Hogyan előzhetjük meg és kezelhetjük a csontlágyulást?

A megfelelő kezelés elmulasztása esetén a csontlágyulás csonttöréshez és súlyos deformitásokhoz is vezethet. Ezért az oszteomalácia megelőzésére, illetve észlelését követően javasolt minél több időt a szabadban, a napfényen tölteni, illetve koncentrált hatékonyságú, komplex étrend-kiegészítőket alkalmazni. A legtöbb esetben elegendő a D-vitamin, illetve a kalcium pótlása. Ezekre az alábbi készítményeket ajánljuk:

Akkor is szükségünk lehet kezelésre, ha egyéb, a D-vitamin anyagcseréjét befolyásoló betegségektől és rendellenességektől szenvedünk. A csontlágyulás hatékony megelőzése és kezelése érdekében például az esetlegesen már fennálló cirrózis, másnéven a májzsugorodás és veseelégtelenség kezelésére is minden esetben szükség van.

Súlyos angolkórban és csontlágyulásban szenvedő gyermekeknek gyógyászati segédeszközök, például speciális fűző viselését is előírhatják, illetve egyes esetekben műtéti eljárás is szükséges lehet a kialakult csontdeformáció korrigálása érdekében.

A fenti információk tájékoztató jellegűek!

Források:

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/9222490/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK551616/

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/33553992/

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/20511054/

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/24811356/

Általános táplálkozási és egészség tanácsadó, szakértő. Az Egyesült Királyságban, egészség tanácsadóként dolgozott a Holland & Barrett-nél és a Superdrug-nál.
Jelenleg Összesen 848 cikk között kereshet.
Videók megtekintése:

Szabolcs videók youtube Szabolcs, Inda videók Szabolcs videók, Bitchute