Az ülő életmód veszélyei – Erről mindenkinek tudnia kellene!

A mozgásszegény életmód számos veszélyt rejt magában. Mutatom, hogy melyek ezek, és miért kell tennünk ellenük!

Ülve dolgozunk, ülve közlekedünk, ülve élünk társasági életet és ülve pihenünk. A legtöbb ember a nap nagy részét ülő helyzetben tölti. Szinte megdöbbentő, hogy mennyire átalakult az életünk, és mennyire mozgásszegénnyé váltak a mindennapjaink. Ez a tendencia nem csupán az aktív korúakat érinti. Az idős korosztály körében szintén sokan vannak, akik napközben inkább üldögélnek, olvasnak vagy televíziót néznek.

Bármennyire is kényelmesnek tűnik az ülő munka, az ülő közlekedés vagy egy kényelmes fotelben való lazítás, sajnos nagyon sok veszélyt rejt magában ez az életforma. Talán nem is gondolnánk, de a mozgásszegény életmód nem csupán a testi egészségünket veszélyezteti, hanem negatívan befolyásolhatja a lelkiállapotunkat is.

Milyen veszélyei vannak az ülő életmódnak?

Gondoljunk csak bele, hogy az ember valójában milyen életmódra született? Milyen életmódot folytatott évszázadokkal korábban?

Gyűjtögettünk, vadásztunk és vándoroltunk a jobb termőföldekért. Később, amikor már fejlődött az emberiség, akkor a mezőgazdasági munka szintén napi szinten mozgásba tartotta az embereket. Ne felejtsük el azt sem, hogy a modern közlekedési eszközök előtt nem kis erőfeszítésbe került eljutni a munkába vagy az iskolába. A technológia fejlődésének köszönhetően azonban az ember egyre kevesebbet mozog, a fizikai tevékenységeket átveszik a gépek, mi pedig a termőföldek helyett inkább egy gépsor vagy íróasztal mellett töltjük a mindennapjainkat.

Milyen hatásai lehetnek az ülő munka, illetve a mozgásszegény életmód elterjedésének?

Megnő a szívbetegségek kockázata

A túl sok ülés következtében az izmaink nem égetnek el annyi zsírt, mint amennyit lehetne, a vér lassabban áramlik át a testen, mindez pedig jelentősen megnöveli a szív- és érrendszeri problémák kialakulásának esélyét.

Megnő a cukorbetegség kockázata

Egy tanulmány rámutatott arra, hogy minden tévénézéssel töltött óra 3,4%-kal növeli a cukorbetegség kialakulásának kockázatát. A szakértők úgy látják, hogy a cukorbetegség megelőzésének egyik leghatékonyabb módja a testmozgás, míg a kiváltó okok között első helyen szerepelhet a mozgásszegény, ülő életmód.

Romlik a keringés

A sok ülés, a hosszú órákon való mozdulatlanság lelassítja a lábakban a vér keringését, ezzel duzzanatot, fájdalmat, súlyosabb esetben vérrögképződést idéz elő, amely mélyvénás trombózishoz is vezet. A mélyvénás trombózis során vérrög keletkezik a lábban, ami elszabadulhat a véráramban és elzáródást okozhat az erekben.

Romlik a koncentráció

Érdekes kettősség ez, hiszen sokan úgy gondolják, hogy a pontos, koncentrált munkavégzéshez nyugalom és egy helyben ülés szükséges. Ez azonban nem feltétlenül igaz, hiszen a mozgás hiánya miatt lelassul a véráramlás, kevesebb vér juthat az agyba is, ami viszont koncentrációzavarhoz vezethet. Emiatt, ha komoly összpontosítást igénylő tevékenységet végzünk, akkor időközönként iktassunk be pár perc szünetet, és mozgassuk át a testünket. Utána sokkal hatékonyabbak leszünk.

Gyengülnek az izmok és a csontok

Az életkor előrehaladtával természetes módon gyengülnek az izmok és a csontok. Ha ehhez még mozgásszegény életmód is társul, akkor a leépülés folyamata súlyosabb és gyorsabb lehet. Gondot okozhat a bevásárlás, a lépcsőzés vagy akár egy egyszerű séta is. Ha odafigyelünk a rendszeres mozgásra, akkor ezt a folyamatot lassíthatjuk, és tovább élhetünk aktív életet.


Hogyan ellensúlyozzuk az ülő életmódot?

Ma már rengeteg lehetőségünk van a mozgásra, mégsem használjuk ki őket. Az eszközeink egyre okosabbak lesznek, némelyik akár még figyelmeztet is arra, hogy már hosszú ideje nem mozogtunk semmit. Ahelyett, hogy egyszerűen kikapcsolnánk ezt a figyelmeztetést, inkább vegyük komolyan. Ha nincs ilyen automata funkciónk, akkor állítsunk be emlékeztetőket azért, hogy figyelmeztessenek bennünket a napi mozgásra. Elegendő lehet naponta 5-8 alkalommal 10-10 perc átmozgatás. Már ezzel is sokat teszünk az egészségünkért.

A mozgás a kreativitást is növeli. Ha olyan feladattal állunk szemben, ahol szükség van a kreativitásunkra, akkor ne egy kényelmes fotelba dőljünk le, hanem menjünk ki a szabadba és mozogjunk. Mozgás közben ugyanis az agyba is több vér jut, így hatékonyabban működik.

Barátainkkal és ismerőseinkkel ne csak telefonon és számítógépen keresztül tartsuk a kapcsolatot. Hívjuk el őket naponta egy rövid sétára. Időseknek ez lehet egy rendszeres program, így nem csupán a testükkel, hanem a lelkükkel is jót tesznek.

Ha nincs lehetőségünk személyes találkozásra, akkor is sétálhatunk, miközben beszélgetünk. Használjunk kihangosítót vagy fülhallgatót, és telefonálás közben sétáljunk. Ha nincs lehetőségünk kimenni a szabadba, akkor a lakásban is megtehetünk néhány kört.

Forrás:
https://draxe.com/health/sedentary-lifestyle/ 
http://www.nature.com/jes/journal/v11/n3/full/7500165a.html 
http://www.eufic.org/article/en/artid/A-life-less-sedentary/ 
https://draxe.com/health/coronary-heart-disease// 

Életmód- és táplálkozási tanácsadó. Szakértője a reform élelmiszereknek, diétáknak, mikro- és makro tápanyagoknak.
Jelenleg Összesen 849 cikk között kereshet.
Videók megtekintése:

Szabolcs videók youtube Szabolcs, Inda videók Szabolcs videók, Bitchute