A karotinoidok jótékony hatásai és legkiválóbb forrásai

A karotinoidok, mint például a béta-karotin, a lutein és a zeaxanthin gazdag étrendi forrásainak fogyasztását meghálálja szervezetünk. Tudjunk meg többet ezekről!

Karotinoidokban és más egészségvédő vegyületekben gazdag ételek. A karotinoidok jótékony hatásai és legkiválóbb forrásai

Mik azok a karotinoidok?

A karotinoidok olyan természetes pigmentek, amelyek a gyümölcsöknek és a zöldségeknek gazdag színt kölcsönöznek - ezeknek köszönhetjük többek között a brokkoli mély zöldjét és a sütőtök ragyogó narancssárgáját. A karotinoidok csoportjába tartozik például a sárgarépában és az édesburgonyában megtalálható béta-karotin, a kelkáposztában és a spenótban is jelenlévő lutein, valamint a paradicsomban és a görögdinnyében is gazdagon fellelhető likopin

Néhány állati eredetű termék szintén tartalmaz karotinoidokat annak köszönhetően, hogy az állatok karotinoidokban gazdag növényekkel, vagy növényi alapú takarmányokkal is táplálkoznak. A karotinoidokat tartalmazó állati ételek közé tartozik a tojássárgája, mely jó forrása a luteinnak és zeaxantinnak, egyes zsíros halak, melyek gyakran tartalmaznak asztaxantint, amely a lazac jellegzetes rózsaszín színét is adja, valamint egyest tejtermékek, amelyek tartalmazhatnak némi béta-karotint, amennyiben azok fűvel etetett tehenektől származnak. 

A karotinoidok erőteljes antioxidánsok, így alapvető szerepet játszanak a növények védelmében a környezeti stresszorokkal szemben, illetve számunkra is nélkülözhetetlenek, hiszen forrásaik fogyasztása számos egészségügyi előnnyel jár. Mivel a karotinoidokat nem képes a szervezetünk előállítani, az étrenden keresztül kell bevinnünk ezeket.


A karotinoidok főbb egészségvédő hatásai

Védik a szem egészségét

A goji bogyóban, a kelkáposztában, a spenótban és a tojásban is megtalálható lutein és zeaxantin a szem retinájában koncentrálódnak. Jól ismertek arról, hogy javítják a látásélességet, védik a szemet az oxidatív stressztől, illetve csökkentik az olyan betegségek kockázatát, mint például a makuladegeneráció, vagyis az időskori sárgafoltsorvadás.

Ajánlott termék: Mannavita Goji Gyümölcslé

Támogatják a szív- és érrendszert

Egyes vizsgálatok szerint a karotinoidokban gazdag étrend összefüggésbe hozható egyes szív- és érrendszeri betegségek kockázatának csökkenésével. Ez annak köszönhető, hogy ezek a vegyületek mérsékelhetik a szervezetben az oxidatív stresszt, csillapíthatják a gyulladásokat, valamint javíthatják a lipidprofilokat is. 

Óvják a bőr egészségét

A mangó, a paprika, illetve a homoktövis is gazdag béta-karotinban, amely óvja a bőr általános egészségét, illetve támogatja a bőrt az UV-sugarakkal szembeni védekezésben is. Megfelelő napvédő készítményekkel egyidejűleg alkalmazva tovább csökkentheti a napégés kockázatát is.

Ajánlott termék: Mannavita Homoktövis Gyümölcslé

Segíthetik az immunrendszer működését

Kimutatták, hogy a karotinoidok képesek támogatni az általános immunfunkciókat, valamint erősítik a test védekező képességét egyes kórokozókkal szemben. Ezáltal segítik megőrizni az egészségünket és csökkenteni egyes fertőző betegségek kockázatát is.

Csökkenthetik egyes rákos megbetegedések kockázatát

Tanulmányok szerint a karotinoidok magas étrendi bevitele összefüggésben állhat bizonyos ráktípusok, többek között a tüdő- és mellrák kockázatának csökkenésével, ami főként ezen vegyületek erőteljes antioxidáns hatásainak köszönhető.

Mit érdemes szem előtt tartani a karotinoidokban gazdag ételek és étrend-kiegészítők fogyasztását illetően?

A karotinoidok felszívódásának maximalizálása érdekében érdemes egészséges zsírokkal egyidejűleg fogyasztani a karotinoidokban gazdag ételeket, mivel ezek a vegyületek zsírban oldódnak. A párolás növelheti biológiai hozzáférhetőségüket, ám a túlfőzés tápanyagveszteséghez vezethet. 

Terhesség, fennálló betegségek, illetve gyógyszerek alkalmazása esetén konzultáljunk orvosunkkal a karotinoid étrend-kiegészítők terápiás alkalmazása előtt.  

Bár a karotinoidok étrendi bevitele jellemzően biztonságos, egyes karotinoid étrend-kiegészítők rendellenesen magas fogyasztása kockázatos lehet, különösen dohányosoknál, akiknél a béta-karotin túlzott bevitele növelheti a tüdőrák kockázatát. 

A fenti információk tájékoztató jellegűek!

Források:

https://link.springer.com/978-1-4020-4061-0

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/29885291/

https://www.mdpi.com/2072-6643/15/10/2265

https://link.springer.com/978-3-031-28109-9

https://ifst.onlinelibrary.wiley.com/10.1111/ijfs

https://academic.oup.com/56/2/35/1863687

https://www.sciencedirect.com/S175646461

https://www.mdpi.com/2076-3921/8/9/390

Fotó: Yaroslav Shuraev

Általános táplálkozási és egészség tanácsadó, szakértő. Az Egyesült Királyságban, egészség tanácsadóként dolgozott a Holland & Barrett-nél és a Superdrug-nál.
Jelenleg Összesen 844 cikk között kereshet.
Videók megtekintése:

Szabolcs videók youtube Szabolcs, Inda videók Szabolcs videók, Bitchute