Bélrendszer, Gyomor és Emésztés
Nyomtatás

8 gyakori emésztőrendszeri betegség és természetes kezelésük

Kasa Henrietta
Találatok: 1613

Ismerjük meg az emésztőrendszer legalapvetőbb feladatait, leggyakoribb megbetegedéseit, és fedezzük fel ezek természetes kezelési módszereit!

Együtt reggeliző társaság. 8 gyakori emésztőrendszeri betegség és természetes kezelésük

Mi az emésztőrendszer szerepe, és miért fontos vigyáznunk egészségére?

Az emésztőrendszer kritikus szerepet játszik szervezetünk egészségének megőrzésében. Felelős többek között az elfogyasztott ételek lebontásáért, az ezekből származó tápanyagok felszívódásáért és hasznosításáért, valamint a salakanyagok eltávolításáért is. Az emésztőrendszer betegségei más szervrendszerekre, így a szervezet egészére hatással lehetnek. Hosszú távon számos súlyos, akár egész életen át fennálló, krónikus állapotok kialakulásához vezethetnek, ezért kulcsfontosságú az emésztőrendszer egészségének megőrzése, és a panaszok megfelelő kezelése. Ebben a bejegyzésben ezekről tudhatunk meg többet.


Melyek a leggyakoribb emésztőrendszeri betegségek?

1. Gasztro-özofageális reflux betegség (GERD)

A gasztro-özofageális reflux betegség, vagy röviden GERD egy olyan krónikus emésztőrendszeri zavar, amelyben a gyomorsav időről időre visszafolyik a nyelőcsőbe, ezáltal súlyos irritációt és gyulladást okozva. A gasztro-özofageális reflux betegség leggyakoribb tünetei a gyomorégés, a mellkasi fájdalom, a nyelési nehézségek, valamint a regurgitáció, vagyis a gyomortartalom visszafolyása a szájba. A GERD előfordulásának kockázata magasabb terhesség, elhízás, valamint dohányzás esetén. A betegség kialakulásának megelőzése érdekében igyekezzünk megőrizni az optimális testsúlyt és leadni a felesleges kilókat, kerüljük a fekve evést, vagy az evés utáni fekvést, és mellőzzük a sokaknál a GERD előfordulását kiváltó koffein és csípős ételek fogyasztását.

A gasztro-özofageális reflux betegség természetes kezelésére a következő kiegészítőket alkalmazhatjuk:

2. Irritábilis bél szindróma (IBS)

Az IBS-ként is ismert irritábilis bél szindróma egy meglehetősen gyakori, a vastagbelet érintő krónikus állapot. Jellemző tünetei közé tartozik a hasi fájdalom, a puffadás, a hasmenés és a székrekedés is. Kialakulásának kockázata magasabb 50 év alattiaknál, nőknél, fokozott stressznek való kitettség esetén, illetve azoknál, akiknek családjában előfordult már az IBS. A megelőzés érdekében fontos a stressz megfelelő kezelése, a rendszeres testmozgás, és a panaszokat kiváltó ételek mellőzése

Az IBS kezelésében sokan hasznosnak találják a következőket:

Ajánlott termék: Mannavita Colonum Béltisztító Étrend-kiegészítő, További információ a Colonumról: https://www.colonum.hu/

3. Gyulladásos bélbetegségek (IBD)

A gyulladásos bélbetegség (röviden IBD, az angol “inflammatory bowel disease” után) egy olyan kifejezés, amely két krónikus, emésztőrendszert érintő gyulladásos állapotra, a Crohn-betegségre és a fekélyes vastagbélgyulladásra utal. A gyulladásos bélbetegségek leggyakoribb tünetei a hasmenés, a hasi fájdalom, a véres széklet és a hirtelen fogyás. Kockázatuk magasabb a dohányzók körében, illetve azoknál, akiknek családjában előfordult már valamelyik betegség. Megelőzésükhöz kerüljük a dohányzást, korlátozzuk a nem szteroid gyulladáscsökkentő gyógyszerek (NSAID-ok) alkalmazását, és kezeljük megfelelően a stresszt.

Mi segíthet a panaszok természetes enyhítésében?

Mi a különbség a Crohn-Betegség és a fekélyes vastagbélgyulladás között? Ebből a cikkből kiderül: Crohn-betegség vagy fekélyes vastagbélgyulladás? Mivel van dolgunk?

4. Peptikus fekélybetegség

A peptikus fekélyek a gyomor, a vékonybél vagy a nyelőcső nyálkahártyáján a gyomorsav okozta károsodás következtében alakulnak ki. Ezek gyakran égő hasi fájdalommal, kellemetlen teltségérzettel, hányingerrel és hányással járnak. Kockázati tényezői közé tartozik többek között a Helicobacter pylori fertőzés, a nem szteroid gyulladáscsökkentő gyógyszerek (NSAID-ok) alkalmazása, a dohányzás, valamint a túlzott alkoholfogyasztás. Megelőzése érdekében ügyeljünk az optimális testsúly fenntartására, a stressz megfelelő kezelésére, valamint a dohányzás és a túlzott alkoholfogyasztás kerülésére.

Természetes kiegészítők a peptikus fekélyek kezelésére:

5. Epekő

Az epekövek az epehólyagban rendellenesen kialakuló kristályos kövek, melyek gyakori tünetei a hirtelen fellépő, fokozódó fájdalom a has jobb felső részén, a hányinger és a hátfájás. Főbb kockázati tényezői a családban előforduló epekövesség, a túlsúly, és a magas zsírtartalmú étrend. Megelőzéséhez hozzájárulhatunk többek között az egészséges testsúly fenntartásával és rostban gazdag ételek fogyasztásával is.

Népszerű gyógynövények az epekövek megelőzésére és kezelésére: 

Ajánlott termék az epehólyag egészségének megőrzésére: Mannavita Hepadex

6. Cöliákia

A cöliákia egy autoimmun rendellenesség, amely esetében a gluténtartalmú ételek fogyasztása a vékonybél károsodásához vezet, ami a tápanyagok felszívódásának zavarát eredményezi. Jellemző tünetei a hasmenés, a hasi fájdalom, a puffadás, a fáradtság és a különben indokolatlan fogyás. Kockázati tényezői közé tartozik például a genetikai hajlam, a családban előforduló cöliákia, illetve más autoimmun betegségek fennállása is. Megelőzéséhez és a tünetek súlyosbodásának kerüléséhez fontos mellőzni a glutént tartalmazó ételek fogyasztását

A panaszok enyhítésére sokan az alábbiakat alkalmazzák: 

A probiotikumokról ezekben a bejegyzésekben olvashatunk bővebben: Prebiotikum vagy probiotikum? Eszik vagy isszák?, Hogyan védheti az egészségünket a Bifidobacterium bifidum probiotikum?

7. Divertikulitisz

A divertikulitisz jellemzően a vastagbélben található, apró zsákokra hasonlító, úgynevezett divertikulumok gyulladásával jár. Gyakori tünetei a hasi fájdalom, a láz, a hányinger és hányás, valamint a bélrendszeri elváltozások. Az idős kor, az elhízás, valamint a rostokban szegény étrend és a hosszú ideig fennálló székrekedés jelentősen növelhetik a kockázatát. Megelőzése érdekében minden nap fogyasszunk jótékony rostokban gazdag ételeket, és ügyeljünk az egészséges testsúly fenntartására. 

A divertikulitisz kezeléséhez a következő természetes kiegészítőket alkalmazhatjuk:

Ajánlott termék: Mannavita Aloe Vera Ital

8. Aranyér

Az aranyér egy meglehetősen gyakori emésztőrendszert érintő panasz, mely a végbélnyílás körül lévő vénák duzzanatával, fájdalmával, viszketésével, és esetenként akár vérzésével jár. Főbb kockázati tényezői többek között az ülő életmód, a terhesség, és a székrekedés. Megelőzéséhez próbáljuk elkerülni a székrekedést, együnk rostban gazdag ételeket, törekedjünk az egészséges testsúly fenntartására, és kerüljük a rendszeres, hosszú időn át tartó ülést.

Természetes kiegészítők az aranyér csillapítására:

Jótékony gyógynövényeket tartalmazó, sokak által alkalmazott készítmény az aranyér kezelésére: Mannavita Proctán Aranyérkenőcs 

A fenti információk tájékoztató jellegűek! Hosszú ideig fennálló, nehezen szűnő, gyakran visszatérő, vagy súlyosbodó panaszok esetén forduljunk orvoshoz!

Források:

https://examine.com/digestive-health/

https://examine.com/conditions/gerd

https://examine.com/conditions/ibs

https://examine.com/conditions/ibd

https://examine.com/crohns-disease/

https://examine.com/ulcerative-colitis/

https://examine.com/h-pylori-infection/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/NBK534792/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/NBK459370/

https://examine.com/celiac-disease/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/NBK541110/

Fotók a megjelenés sorrendjében:
Julia M Cameron, Nathan Cowley,
RODNAE Productions, Marcus Aurelius

Általános táplálkozási és egészség tanácsadó, szakértő. Az Egyesült Királyságban, egészség tanácsadóként dolgozott a Holland & Barrett-nél és a Superdrug-nál.