Természetes megoldások akné kezelésére

Az akné elsősorban a kamaszok életét nehezíti meg, de nem ritka felnőtt korban sem. Olyan természetes megoldásokat gyűjtöttem össze, amelyeket otthon is kipróbálhatunk.

Mi is az akné?

Az akné a bőr egyfajta gyulladásos megbetegedése. A bőrben eltömődnek a pórusok és pattanások alakulnak ki. Maga az akné nem számít igazán súlyos betegségnek, ennek ellenére jelentős életminőségromlással járhat. A bőr állapota, a gyulladások és a hegek elsősorban lelki problémákat okozhatnak, mint például a szorongás, az elszigetelődés és súlyosabb esetben a depresszió.

Az aknék kialakulásához több tényező is hozzájárulhat, mint példul a bélrendszerben lévő káros baktériumok és gombák elszaporodása, antibiotikum, illetve fogamzásgátló szedése, túl sok cukor, illetve cukortartalmú étel, esetleg klóros víz fogyasztása.

Étrendbeli változtatások aknés bőr esetén

Enyhébb esetekben akár már az étrend megváltoztatása is hozhat eredményeket. Vizsgáljuk át a mindennapi étkezéseinket, ha szükséges, akkor írjunk egy pár hétig étkezési naplót. Erre azért lehet szükség, mert néha nem tudunk pontosan visszaemlékezni, hogy mit ettünk azokon a napokon, amikor felerősödött a bőr gyulladása. Egy egyszerű füzet megfelelő erre a célra. Írjuk fel minden nap, közvetlenül a felkelés utáni időszaktól, hogy milyen ételeket és italokat fogyasztottunk. Írjuk az adott nap mellé azt is, hogy milyen állapotban volt a bőrünk, illetve milyen volt az emésztésünk. Remélhetőleg egy idő után összefüggéseket vehetünk észre az elfogyasztott ételek és a bőr állapotának változása között.

Ételek, amelyeket érdemes elhagyni

Az étkezési naplót érdemes még az étrend megváltoztatás előtti időszakban vezetni, hogy pontosan lássuk, ha valami problémát okoz. Ha szeretnénk változtatni az étkezésünkön, akkor első lépésként érdemes elhagyni a finomított cukrot, illetve a túl sok cukrot tartalmazó ételeket. Válasszunk helyettük természetes édesítőszereket, mint például a mézet, a sztíviát vagy a xilitet.

Következő lépésként hagyjuk el a gluténtartalmú ételeket az étkezésünkből. A búza és rozstartalmú kenyerek és tészták gyulladásokat okozhatnak a bélrendszerben, illetve ezek tehetők felelőssé a bőrgyulladások egy részéért is. A búzalisztet lecserélhetjük mandulalisztre vagy akár kókuszlisztre is.

Ugyancsak jótékony hatású lehet, ha kiiktatjuk az étkezésünkből a hidrogénezett növényi olajokat. Ezek azok az olajok, melyeket a boltokban étolajként ismerhetünk. A hidrogénezett növényi olajok egy rendkívül káros vegyi folyamat során készülnek, emiatt pedig gyulladásokat idézhetnek elő a szervezetben. Válasszuk helyettük a hidegen sajtolt olívaolajat, kókuszolajat vagy vajat.

Ételek, amelyekből érdemes többet fogyasztani

A bőr egészsége szoros összefüggésben van a bélrendszer egészségével. Emiatt bőrproblémák esetén érdemes jobban odafigyelni a bélrendszer támogatására. Fogyasszunk sok zöld színű zöldséget, illetve rostot. Ezek segítik a káros baktériumok és gombák gyorsabb távozását a bélrendszerből. Jó választás lehet a chiamagot, a lenmagot, a mandulát, a tökmagot, a napraforgómagot vagy akár az útifűmaghéjat beilleszteni az étkezésünkben.

A fehérjék szintén fontos szerepet játszanak a bélrendszer egészségében. Fogyasszunk marha- vagy bárányhúst, illetve tojást és tejtermékeket. 

Érdemes odafigyelni a megfelelő minőségű probiotikumok fogyasztására, mert megnövelik a hasznos bélbaktériumok számát, így nagyobb eséllyel szorítják vissza a káros baktériumokat. A cinket tartalmazó élelmiszerek, illetve a cinktartalmú étrendkiegészítők fogyasztása is jótékony lehet, ugyanúgy, ahogy a flavonoidok, közülük is a bogyós gyümölcsök, a manuka méz és a virágpor is.


Természetes gyógymódok, amelyeket otthon is kipróbálhatunk

Almaecet

Az almaecet a többi ecethez hasonlóan hatásos lehet a baktériumok és gombák elleni küzdelemben. Tartalmaz citromsavat, borostyánkősavat és tejsavat, melyek mind segítik csökkenteni a bőr gyulladását és a hegesedést. Az almaecet külsőleg történő alkalmazásával érdemes óvatosnak lenni, mert ha túl töményen alkalmazzuk, akkor irritációt okozhat. Mindig hígítva használjuk és végezzünk bőrtesztet, azaz először egy kis felületen vigyük fel a bőrre és figyeljük a reakciókat. Ha kellemetlen érzést tapasztalunk, akkor ne használjuk.

Arcpakolás mézzel és fahéjjal

A méz és a fahéj felveszik a harcot a baktériumokkal, illetve csökkenthetik a gyulladásokat is. Egy 2017-es tanulmányban megvizsgálták, hogy milyen hatással van ez a kombó a gyulladt bőrre, és megállapították, hogy a méz és a fahéj együttes alkalmazása antibakteriális hatású, így segíthet az aknék elleni küzdelemben.

Bár a kutatók még további vizsgálatokat tartanak szükségesnek, azért érdemes kipróbálni a méz és a fahéj alkalmazását úgy, hogy összekeverünk 2 evőkanál mézet és 1 teáskanál fahéjat. A kapott masszát vigyük fel az érintett bőrfelületre, hagyjuk hatni 10-15 percig, majd tisztítsuk meg a bőrt.

Teafaolajos kezelés

A teafaolaj közismert baktériumellenes és gyulladáscsökkentő hatásáról, ezért jótékony hatású lehet aknés bőr esetén is. Több tanulmány is készült a témában, melyek visszaigazolták, hogy a teafaolaj bőrre történő alkalmazása csökkenti a pattanásokat. A teafaolajjal is legyünk óvatosak, első alkalommal ne használjuk töményen a bőrre, hanem hígítsuk úgy, hogy 1 rész teafaolajat adjunk 9 rész vízhez, rázzuk össze és egy vattapamacs segítségével juttassuk az érintett bőrfelületre.

Grapefruitmag kivonat alkalmazása

A grapefruitmag kivonata külsőleg és belsőleg is hatékonyan alkalmazható aknés bőr esetén. A grapefruitmag kivonata természetes módon megöli a baktériumokat és a vírusokat, parazitákat és gombákat a szervezet károsítása nélkül. Belekeverhetjük bőrápoló krémbe is, csökkentve így a pattanások kialakulását.

Kezelés zöld teával

A zöld tea magas antioxidáns tartalma miatt jótékony hatású lehet aknés bőr esetén. A benne található polifenolok ugyanis segíthetnek a baktériumok elleni küzdelemben és a gyulladás csökkentésében. A zöld teát külsőleg és belsőleg egyaránt alkalmazhatjuk. Belsőleg teaként fogyasztva nem csupán a pattanások elleni küzdelemben lehet a segítségünkre, hanem értékes összetevőinek köszönhetően az egész szervezetre jótékony hatással lehet. Külsőleg alkalmazhatjuk úgy, hogy a tealeveleket 3-4 percig forraljuk, majd hagyjuk kihűlni. A kihűlt főzetet egy tiszta géz segítségével vigyük fel a bőrre, hagyjuk megszáradni, majd tiszta vízzel öblítsük le.

Forrás:
https://www.healthline.com/nutrition/13-acne-remedies#What-causes-acne? 
https://www.healthline.com/health/skin/acne 
https://www.organicfacts.net/home-remedies/home-remedies-for-acne-scars.html 
https://www.youtube.com/watch?v=1uCVP31lAQ4&t=313s 

Életmód- és táplálkozási tanácsadó. Szakértője a reform élelmiszereknek, diétáknak, mikro- és makro tápanyagoknak.
Jelenleg Összesen 853 cikk között kereshet.
Videók megtekintése:

Szabolcs videók youtube Szabolcs, Inda videók Szabolcs videók, Bitchute