Szifilisz – Mit kell tudnunk róla?

A szifilisz egy nemi betegség, amely szexuális úton terjed. Nézzük, hogy mit kell tudnunk erről a betegségről!

Mi az a szifilisz?

A szifilisz egy nemi úton terjedő fertőzés, amelyet a Treponema pallidum néven ismert baktérium okoz. Első jele egy kicsi, fájdalommentes seb, amely egjelenhet a nemi szerveken, a végbélen vagy a száj belsejében.

A szifilisz diagnosztizálása nehéz, ugyanis évekig akár tünetmentesen is jelen lehet a szervezetben. Azonban minél korábban fedezik fel, annál nagyobb a gyógyulási esély. A hosszú ideig kezeletlen szifilisz jelentős károsodást okozhat például a szívben és az agyban.

A szifilisz csak nem úton terjed, közös fürdőszobahasználattal, illetve ruhaviselettel nem kaphatjuk el.

A szifilisz fertőzés szakaszai

Négy szakaszt különböztetnek meg a szakemberek:

  • elsődleges
  • másodlagos
  • rejtett
  • harmadlagos

A szifilisz az első két szakaszban a legfertőzőbb, a harmadlagos szakasz pedig a legveszélyesebb az egészségünkre nézve.

A szifilisz elsődleges stádiuma körülbelül három-négy héttel azután következik be, hogy egy személy megfertőződött a baktériumokkal. Egy kis, kerek fekéllyel kezdődik, amely fájdalommentes, de nagyon fertőző. Ez a seb mindenütt megjelenhet, ahol a baktériumok bejutottak a szervezetbe, és 2-6 hétig megmarad.

A szifilisz másodlagos szakaszában bőrkiütések és torokfájás alakulhat ki. A kiütés nem viszket, és általában a tenyéren és a talpon található, de a test bármely részén előfordulhat. A másodlagos szifilisz egyéb tünetei lehetnek még a fejfájás, a duzzadt nyirokcsomók, a fáradtság, a láz, a fogyás, a hajhullás és fájó ízületek.

A szifilisz harmadik szakasz a rejtett szakasz. Az elsődleges és másodlagos tünetek eltűnnek, és ebben a szakaszban nem jelennek meg új, észrevehető tünetek. A baktériumok azonban a szervezetben maradnak. Ez a szakasz évekig is eltarthat, mielőtt a beteg tovább lépne a harmadlagos szifilisz szakaszba.


A fertőzés utolsó szakasza a harmadlagos szifilisz. A szakemberek szerint a nem kezelt szifiliszes betegek 15-30 %-a jut el eddig a fázisig. A harmadlagos szifilisz évekkel vagy évtizedekkel a kezdeti fertőzés után fordulhat elő és számos szövődménnyel járhat. Lehetséges következményei közé tartozik a vakság, a süketség, különböző mentális betegségek, lágy szövetek és csontok pusztulása, szívbetegség, valamint olyan neurológiai rendellenességek, mint például a stroke és az agyhártyagyulladás.

Szifilisz kezelése

Az elsődleges és másodlagos szifilisz könnyen kezelhető penicillin injekcióval. A penicillin az egyik legszélesebb körben használt antibiotikum, általában hatékonyan alkalmazható ebben a betegségben. A penicillinre érzékenyeket más típusú antibiotikummal kezelik.
Sajnos a késői szifilisz okozta szövődményeket már nem lehet visszafordítani, a baktériumok ugyan elpusztulhatnak, de a kezelés nagy valószínűséggel ennél többet nem eredményez.

Kezelés során minden esetben érdemes kerülni a szexuális érintkezést addig, amíg a testen lévő összes seb meg nem gyógyul, és az orvos azt nem mondja, hogy biztonsággal folytatható a szexuális élet. Nagyon fontos, hogy ha valaki aktív szexuális kapcsolatban él, akkor ne csak őt, hanem a partnerét is kezeljék a betegség ellen.

Hogy lehet megelőzni a szifiliszt?

A szifilisz megelőzésének legjobb módja a biztonságos szexuális élet, amelyhez hozzátartozik az óvszer használata.

Emellett fontos, hogy rendszeresen vegyünk részt nemi úton terjedő betegségekkel kapcsolatos szűrővizsgálatokon azért, hogy az esetleges betegséget már a korai fázisban felismerjék, kezeljék.

A szifilisz átadható közös tűhasználattal is, ezért különösen magas a fertőzés veszélye azoknál, akik injekciós kábítószert használnak.

A terhes nők esetében a szifilisz további veszélyeket is jelent, ugyanis a szifilisszel fertőzött anyákat körében nagyobb az esélye a vetélésnek, koraszületésnek és a halvaszületésnek. Fennáll annak a veszélye is, hogy a szifiliszben szenvedő anya magzatának is tovább adja a betegséget. Ezt nevezi veleszületett szifilisznek.

A veleszületett szifilisz akár életveszélyes állapotot is előidézhet, ugyanis megnő a kockázata a deformitásoknak, a fejlődési rendellenességeknek, a különböző rohamok kialakulásának, a láznak, a máj vagy a lép rendellenes működésének, az anémiának, illetve a sárgaságnak. Ha egy csecsemő veleszületett szifilisszel látja meg a napvilágot és nem diagnosztizálják időben, annak káros hatása lehet a csontok, a fogak, a szemek, a fülek és az agy fejlődésére.

Forrás:
https://www.healthline.com/health/std/syphilis 
https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/syphilis/symptoms-causes/syc-20351756 
https://www.niaid.nih.gov/diseases-conditions/syphilis 

Életmód- és táplálkozási tanácsadó. Szakértője a reform élelmiszereknek, diétáknak, mikro- és makro tápanyagoknak.
Jelenleg Összesen 849 cikk között kereshet.
Videók megtekintése:

Szabolcs videók youtube Szabolcs, Inda videók Szabolcs videók, Bitchute