A homályos látás okai és a szem egészségének védelme a mindennapokban

Milyen betegségek tünete lehet a homályos látás, és mit tehetünk szemünk egészségének megőrzése érdekében? A következőkből kiderül!

Idős pár. A homályos látás okai és a szem egészségének védelme a mindennapokban

Mi az a homályos látás?

Homályos látás esetén a látás nem elég éles vagy tiszta, ami megnehezíti a finom részletek tisztán láthatóságát. Ez a tünet az egyik, vagy mindkét szemet érintheti, valamint hirtelen és fokozatosan is kialakulhat. A homályos látást egyéb látászavarok is kísérhetik, mint például fókuszálási nehézségek, fénykörök látása a fények körül, vagy fényérzékenység. 


Kiknél alakulhat ki homályos látás, és milyen betegségekre utalhat?

Számos tényező növelheti a homályos látás előfordulásának kockázatát. Ezek közé tartozik például az életkor, a családban előforduló betegségek, vagy olyan életviteli és munkahelyi tényezők, mint például a monitorok és képernyők hosszan tartó nézése, vagy erős fényeknek való, hosszabb ideig tartó kitettség.

A homályos látás a következő betegségek tüneteként is felléphet:

  • Fénytörési hibák: A rövidlátás, a távollátás és az asztigmatizmus mind okozhatnak időszakosan fellépő, vagy hosszabb ideig fennálló homályos látást.
  • Presbyopia, vagy az úgynevezett “öregszeműség”: Az életkorral összefüggő közeli fókuszvesztés és elhomályosuló látás, jellemzően 40 év felett jelentkezik.
  • Szürkehályog: A szürkehályog a szem lencséjének elhomályosodásával, és fokozatos látásromlással jár.
  • Glaukóma: A zöldhályog néven is ismert glaukóma egyik jellegzetes tünete a homályos látás, melyet az optikai ideg károsodása okoz, és akár látásvesztéshez is vezethet. 
  • Makuladegeneráció: A retina központi részét érintő sárgafoltsorvadás, vagy más néven makuladegeneráció az idősebb korosztály számára a látásvesztés egyik vezető oka.
  • Diabetikus retinopátia: A cukorbetegség egyik súlyos szövődménye, amely a retina vérereiben károsodást okoz, és gyakran eredményez homályos látást.

Hogyan előzhető meg és kezelhető a homályos látás?

A homályos látás megelőzésének és kezelésének módja természetesen függ az azt okozó betegségektől, valamint a genetikai és életviteli tényezőktől is. A rendszeres szemvizsgálatok segíthetnek a problémák korai felismerésében, és lehetővé teszik a megfelelő kezelés elkezdését. Egyes esetekben a szemüvegek vagy kontaktlencsék hatékony megoldást nyújthatnak a homályos látással összefüggő panaszok kezelésében, az életkorral összefüggő állapotok, például szürkehályog esetén pedig műtéti beavatkozás lehet javasolt a tiszta látás visszaállítására.

Életmódbeli tényezők és étrend-kiegészítők a szem egészségének megőrzéséhez

A szem általános egészségének fenntartásához és a homályos látás megelőzéséhez sokan hasznosnak találják az alábbi tanácsokat:

  • Fogyasszunk kiegyensúlyozott és egészséges étrendet amely gazdag antioxidánsokban és omega-3 zsírsavakban.
  • Védjük a szemünket a káros UV-sugaraktól, és viseljünk UV-védelemmel ellátott napszemüveget.
  • Alkalmazzuk a 20-20-20 szabályt: Minden 20 percnyi olvasás, vagy monitoron végzett munka után nézzünk valamire 20 méterre tőlünk 20 másodpercig a szem fáradtságának csökkentése érdekében.
  • Korlátozzuk a képernyő előtt töltött időt és állítsuk be az eszközök fényerejét a szem kímélése érdekében.

A szem egészségét támogató gyógynövény-kiegészítők fogyasztása szintén előnyös lehet. Ezek közé tartoznak például a következők:

  • Fekete áfonya: A fekete áfonyában található antocianinok, valamint karotinoidok, köztük a jól ismert lutein és zeaxantin védik a retinát a károsodástól, javítják az éjszakai látást, és csökkenthetik az olyan életkorral összefüggő betegségek kockázatát, mint például a szürkehályog és a makuladegeneráció. Ajánlott termék: Mannavita Fekete Áfonya Gyümölcslé
  • Ginkgo biloba: A benne található flavonoidok és terpenoidok javíthatják a retina véráramlását és védelmet nyújthatnak az oxidatív károsodás ellen.
  • Szemvidítófű: Gazdag aucubinban és tanninokban, melyek óvják a szem általános egészségét és segíthetnek a szemirritáció enyhítésében.
  • Sáfrány: A sáfrány gazdag krocin és krocetin vegyületekben, melyek antioxidáns tulajdonságai segíthetnek megvédeni a retinát a károsodástól.
  • Szőlőmag-kivonat: A benne található proantocianidinok csökkenthetik a gyulladást és támogathatják a szem ereinek egészségét is. 

A fenti információk tájékoztató jellegűek! Hosszú ideig fennálló, nehezen szűnő, gyakran visszatérő, vagy súlyosbodó panaszok esetén forduljunk orvoshoz!

Források:

https://examine.com/conditions/eye-health/

https://examine.com/categories/eyes-vision/

https://examine.com/conditions/glaucoma/

https://examine.com/conditions/cataract/

https://examine.com/macular-degeneration/

https://examine.com/summaries/1MoaY9/

https://examine.com/supplements/saffron/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/NBK92770/

Fotó: Greta Hoffman

Általános táplálkozási és egészség tanácsadó, szakértő. Az Egyesült Királyságban, egészség tanácsadóként dolgozott a Holland & Barrett-nél és a Superdrug-nál.
Jelenleg Összesen 848 cikk között kereshet.
Videók megtekintése:

Szabolcs videók youtube Szabolcs, Inda videók Szabolcs videók, Bitchute