Így lesz nyugodt az éjszaka, ha náthásak vagyunk!

A nátha megnehezíti az éjszakai pihenést. A cikkben olyan tippeket gyűjtöttem össze, amelyek segítségével nyugodtabban telnek majd az éjszakák.

A nátha megkeseríti a mindennapjainkat. Az eldugult orr, a nehéz légzés, illetve az esetleges köhögés okozta izomfájdalom miatt szinte lehetetlen nyugodtan pihenni, pedig a minőségi alvás elengedhetetlen a gyors gyógyuláshoz. Az alábbiakban olyan tippeket gyűjtöttem, amelyek enyhíthetnek a kínzó tüneteken, így hozzájárulhatnak a nyugodt, minőségi pihenéshez.

1. Igyunk egy meleg italt lefekvés előtt!

Egy meleg, gőzölgő ital lefekvés előtt segíthet ellazulni, a gőz pedig feloldani az orrdugulást. A kamilla-, a borsmenta- vagy a gyömbértea jó választás, mert hozzájárulnak a nyugodt pihenéshez, segítenek könnyebben lélegezni, valamint küzdeni a fertőzések ellen. Ha pedig mézzel készítjük, akkor a torokra is nyugtatólag hat.

Ha nem szeretjük a gyógyteát, akkor sem kell lemondanunk a meleg italról. Válasszunk helyette forró vizet citrommal és mézzel vagy akár húslevest.

2. Gargalizáljunk sós vízzel!

A lefekvés előtti sós vízzel való gargalizálás segíthet megnyugtatni a fájó torkot, és megelőzni a fertőzés súlyosbodását. Keverjünk el fél teáskanál sót 2 dl meleg vízben, majd amikor teljesen feloldódott, akkor gargalizáljunk vele.

3. Használjunk sóoldatos orröblítőt!

Egyes tanulmányok szerint a sóoldatos öblítés segíthet az orrdugulás megszüntetésében, a lerakódás és a baktériumok számának csökkentésében, és a légzés megkönnyítésében. Fontos, hogy a sóoldatos orröblítéshez csak steril, desztillált, vagy előzőleg felforralt és lehűtött vizet használjunk, mert a csapvíz káros anyagokat tartalmazhat.

4. Emeljük meg a párnánkat!

Ha vízszintes helyzetben próbálunk meg pihenni, akkor a váladék sok esetben visszacsorog a torokhoz, ami irritációhoz, köhögéshez vezethet. Ez természetesen nem azt jelenti, hogy ülve kell aludni, sok esetben elegendő lehet, ha egy-két párnát egymásra helyezünk, és egy kicsit megemeljük a fejünket. Vigyázzunk arra, hogy ne legyen kényelmetlen vagy túl magas az emelés, nehogy reggel nyakfájásra ébredjünk.

5. Használjunk vapor rubot!

A vapor rub egy olyan gyógyhatású készítmény, amelyet a nyak és a mellkas területére kell bemasszírozni. A krém összetevői között olyan összetevőket találhatunk, mint például:

  • eukaliptusz olaj: segít feloldani a lerakódásokat
  • mentol: hűsítő hatású, megkönnyíti a légzést
  • kámfor: segít csillapítani a köhögést

Ilyen krémet mi magunk is készíthetünk sheavaj és 100%-ban tiszta illóolaj felhasználásával. Ha nem vagyunk biztosak az arányokban, akkor kérjük ki szakképzett aromaterapeuta segítségét.


6. Használjunk párásítót!

A száraz levegő súlyosbíthatja a tüneteket, ezért érdemes egy párásító segítségével némi nedvességet juttatni a levegőbe. Ha nem tudjuk megoldani, hogy az egész lakás levegőjét nedvesítsük, akkor koncentráljunk arra a helyiségre, ahol az éjszakáinkat töltjük. A párásítóba desztillált vagy tisztított vizet használjunk, és naponta cseréljük, hogy elkerüljük a különböző baktériumok megtelepedését.

7. Vegyünk egy forró zuhanyt lefekvés előtt!

A forró víz során felszabaduló gőz segíthet az orrdugulás megszüntetésében, és megkönnyítheti a légzést, ezen felül pedig nyugtatólag hat a szervezetre. A legjobb, ha zárt zuhanyfülkében zuhanyozunk, vagy zárva tartjuk a fürdőszoba ajtaját azért, hogy a gőz bent maradjon, és kifejthesse jótékony hatását. A hatás fokozása érdekében használhatunk aromaterápiás zuhanytablettát vagy 100%-osan tiszta illóolajokat is. A borsmenta és az eukaliptusz illóolaj segíthet enyhíteni a tüneteket.

8. Tartsuk hűvösen a hálószoba levegőjét!

Egy 2012-es tanulmány szerint a hálószoba hőmérséklete az egyik legfontosabb tényező, amely befolyásolhatja az alvás minőségét. Ez még hangsúlyosabb lehet, ha megfázással küzdünk. A nyugodt és pihentető alvás érdekében érdemes 16-18 °C között a hálószoba hőmérsékletét. Ne felejtsünk el gondoskodni a levegő cseréjéről sem. Minden este, közvetlenül lefekvés előtt alaposan szellőztessük ki a szobát, hogy a levegő felfrissüljön. Szükség esetén alkalmazzunk levegőtisztítót vagy légkondicionáló berendezést.

A fenti tanácsok mellett lehetőségünk van még számos vény nélkül kapható készítményt kipróbálni, amelyek között megtalálhatjuk például az orrsprayt és a különböző köhögéscsillapító szereket. Amennyiben a tüneteink néhány napon belül nem enyhülnek, esetleg súlyosbodnak, akkor mindenképpen keressük fel háziorvosunkat.

Forrás:
https://www.healthline.com/health/how-to-sleep-with-a-cold
https://www.healthline.com/health/salt-water-gargle 
https://www.cochranelibrary.com/cdsr/doi/10.1002/14651858.CD006821.pub3/full
https://www.healthline.com/health/vicks-in-nose

 

Életmód- és táplálkozási tanácsadó. Szakértője a reform élelmiszereknek, diétáknak, mikro- és makro tápanyagoknak.
Jelenleg Összesen 853 cikk között kereshet.
Videók megtekintése:

Szabolcs videók youtube Szabolcs, Inda videók Szabolcs videók, Bitchute