7 dolog, amit a változókorról tudni kell!

A menopauza vagy másnéven változókor a nők életében általában a negyvenes éveik végén, ötvenes éveik elején kezdődik. A változókor kezdetén a szervezet ösztrogén, tesztoszteron és progeszteron szintje lecsökken. Az ösztrogén és tesztoszteron körülbelül 50%-kal, míg a progeszteron akár 70-90%-kal is kevesebb lehet. Emiatt a változás miatt az ösztrogén dominánsabb lesz a progeszteronhoz képest, ami számos kellemetlen tünetet idézhet elő.

Nézzük, hogy mi az a 7 dolog, amivel minden nőnek tisztában kell lennie, mielőtt eléri a változókort!

A változókor megjelenése

Átlagosan a nők életének 51. évében kezdődik a változókor. 45-55 éves kor között szűnik meg a menstruáció. A pontos időpont egyénenként eltérő lehet, vannak, akiknél már a negyvenes évek végénél elmarad a menstruáció, másoknál akár még az ötvenes évek végénél is jelentkezhet. A folyamatot számos dolog befolyásolhatja, mint például a genetika, az életmód vagy a különböző meglévő betegségek (pl. daganatos betegségek és azok kezeléséhez használt módszerek).

Létezik premenopauza és menopauza: mi a különbség?

A tudomány jegyzi a premenoupauzát is, ami a menopauza megjelenése előtti időszak. Ezalatt az időszak alatt már elkezdődik a hormontermelés csökkenése, a szervezet kezd felkészülni a menopauzára.

Már a premenopauza időszakban is jelentkezhetnek a jellegzetes tünetek, mint például a hőhullámok és a hangulatváltozások. A menstruációs ciklusban is felléphetnek változások, de a premenopauza ideje alatt még nem szűnik meg teljesen a menstruáció. Csak akkor beszélhetünk teljes menopauzáról, ha egy teljes évig kimarad a menstruáció.

Milyen tüneteket okozhat az ösztrogénszint csökkenése?

Legjellemzőbb tünetek közé tartoznak a hőhullámok, a hangulatingadozás, az alvászavar, de nem ritka izom- és ízületi fájdalmak megjelenése sem.
Ha túlsúllyal rendelkezünk, akkor az ösztrogéndominancia még erősebb lesz, mert a szervezet a felesleges zsírokból is tud ösztrogént előállítani. Ilyen esetekben súlyosabb tüneteket észlelhetünk.

Honnan lehet felismerni a változókori hőhullámot?

Sokan nem tudják beazonosítani, hogy az, amit éreznek hőhullám vagy valami egészen más. A menopauza tüneteként fellépő hőhullám során a hölgyek izzadhatnak, bőrük kipirosodhat vagy foltossá válhat, sőt az sem ritka, hogy szívdobogásérzést vagy szédülést érzékelnek. Gyakori, hogy a hőhullám után hidegrázás fut végig a bőrön.

A hőhullámok teljesen kiszámíthatatlanok, teljesen váratlanul érkeznek, akár naponta többször is.


Van lehetőség a hőhullámok gyakoriságának csökkentésére:

  • csökkenteni kell az alkohol és a koffein fogyasztását
  • kevesebb fűszeres ételt érdemes fogyasztani
  • mérsékelni kell a stresszt (ha nincs rá mód, akkor gondoskodni kell a stressz megfelelő levezetéséről például testmozgással)
  • túlsúly csökkentése
  • dohányzás abbahagyása
  • jó minőségű zsírok fogyasztása (különösen az Omega-3 és Omega-6 zsírsavak)

Mindezeken felül természetes készítmények is rendelkezésre állnak, melyek segíthetnek a menopauza tüneteinek enyhítésében:

A Promensil egy rendkívül értékes készítmény, klinikai kutatásokkal alátámasztva, természetes módon segít fenntartani a hölgyek életminőségét a menopauza alatt és után. A Promensil képes utánozni az ösztrogén hatásait. A legtöbb gyógyszerben β-ösztrogén található, a Promensilben azonban α-ösztrogén, ami sokkal hatásosabb. Segíthet megelőzni a mellrákot, a csontritkulást, a szív- és érrendszeri megbetegedéseket és a cukorbetegséget.

Okozhat-e csontritkulást a menopauza?

A menopauza idején csökken az ösztrogéntermelés, ami hatással lehet a csontokban lévő kalcium mennyiségére, csökkenhet a csontsűrűség és megnőhet a csonttörések kockázata.

A premenopauza, illetve a menopauza idején érdemes odafigyelni a megfelelő mennyiség és minőségű kalcium (például a mákolaj) és D-vitamin bevitelére (például a bűzafű és a Mannavita MegaKrill olaj), a rendszeres mozgásra, valamint az alkoholfogyasztás és a dohányzás csökkentésére.

Lehet-e káros hatással a szív- és érrendszerre a menopauza?

 A menopauza során jelentkezhetnek olyan tünetek, amelyek a szív- és érrendszert érintik, mint például a szédülés vagy az erős szívdobogás érzése. Az ösztrogénszint csökkenése befolyásolhatja az erek rugalmasságát, ez hatással lehet a véráramlásra, ezért érdemes odafigyelni az ilyen tünetekre.

A szív- és érrendszer egészségének védelmében érdemes odafigyelni az optimális testsúly megőrzésére és visszaszerzésére, a testmozgás rendszeressé tételére, valamint a dohányzás elhagyására.

Minden nőnél ugyanúgy zajlik a menopauza?

Mivel minden szervezet egyedi, ezért a menopauza folyamata is eltérő lehet. Még az egy családban élő hölgyek körében sem feltétlenül ugyanúgy zajlik le a változókor. Emiatt mindenkinek egyedileg kell kezelni ezt a megváltozott helyzetet. Figyelni kell a teste jelzéseire, valamint az életminőségére. Fontos, hogy kerülje, illetve kezelje a stresszhelyzeteket, odafigyeljen a megfelelő mennyiségű és minőségű pihenésre, valamint a kiegyensúlyozott és egészséges étkezésre.

Forrás:
https://www.healthline.com/health/menopause/menopause-facts#unique-symptoms

Életmód- és táplálkozási tanácsadó. Szakértője a reform élelmiszereknek, diétáknak, mikro- és makro tápanyagoknak.
Jelenleg Összesen 849 cikk között kereshet.
Videók megtekintése:

Szabolcs videók youtube Szabolcs, Inda videók Szabolcs videók, Bitchute