20 természetes módszer a korpa kezelésére

A korpásodás egy meglehetősen gyakori jelenség, sokan mégis hosszú ideje keresik a legmegfelelőbb módszert kordában tartására. Lássuk, miből érdemes válogatni!

Kalapját megemelő férfi. 20 természetes módszer a korpa kezelésére

Mi az a korpa?

A jellemzően a Malassezia gombák által okozott korpa egy gyakori, a fejbőrt és esetenként a szemöldököt érintő rendellenesség, amelyet a fehér, vagy sárgás színű elhalt bőrsejtek gyors mértékű leválása jellemez. Ezek lehetnek liszthez hasonlóak, és akár pikkelyszerűek, valamint száraz, vagy akár olajos kinézetűek is. A korpás fejbőr gyakran viszket, illetve fokozott irritáció esetén ki is vörösödhet. A korpa előfordulásának hátterében számos tényező állhat, beleértve a szeborreás dermatitiszt, a pikkelysömört, valamint az immunrendszert érintő komolyabb panaszokat is.

Fontos, hogy ne keverjük össze a korpát a száraz fejbőrrel. Bár a tünetek hasonlóak lehetnek, a száraz fejbőr a nedvesség hiányából ered, míg a korpa gyakran a fokozott olajtermeléshez, a baktériumok elszaporodásához, vagy a Malassezia gomba rendellenes növekedéséhez kapcsolódik.

Bár a korpa önmagában nem káros, azonban a viszketés enyhítésére szolgáló folyamatos vakarás sebek kialakulásához vezethet, amelyek könnyen elfertőződhetnek. Ezen felül a tartósan fennálló vagy gyakran visszatérő korpa sok esetben nehezen rejthető el, ami komoly érzelmi stresszt okozhat.


Mik a korpásodás főbb kockázati tényezői, és van-e mód a megelőzésére?

Tanulmányok szerint a korpa előfordulása számos tényezővel összefüggésbe hozható. Ezek közé tartoznak például a genetikai faktorok, ugyanis beszámolók szerint a családban előforduló korpásodás növelheti az állapotra való hajlamot. Bizonyos életmódbeli tényezők szintén növelhetik a korpa kockázatát. Ilyen például a nem a fejbőrünknek megfelelő rendszerességű hajmosás, legyen az túlságosan gyakori, vagy ritka, valamint az irritáló vegyszerekkel és adalékanyagokkal teli samponok és hajápolási termékek használata is. Ezeken felül az étrendünk is összefüggésbe hozható a korpa megjelenésével, hiszen az egyoldalú, tápanyagokban, például cinkben, B-vitaminokban vagy bizonyos zsírokban szegény étrend szintén gyakori oka a korpának.

Fontos megemlíteni továbbá, hogy már fennálló egészségügyi tényezők is növelhetik a korpa kialakulásának kockázatát. A tápanyagok felszívódási zavaraival küzdők, a legyengült immunrendszerűek, illetve az egyes neurológiai betegségekben szenvedők vizsgálatok szerint hajlamosabbak a szeborreás dermatitiszre, ami sok esetben idővel a korpa megjelenéséhez is vezethet.

A korpa megelőzésére sajnos nincs garantált módszer, ám a tápanyagokban gazdag táplálkozás, a fejbőrt kímélő samponok és hajápolók alkalmazása, valamint az esetleges mögöttes állapotok megfelelő kezelése csökkentheti előfordulásának, illetve visszatérésének kockázatát.

Hogyan kezelik hagyományosan a korpásodást?

A legtöbb esetben a korpásodást speciális samponokkal és hajszeszekkel kezelik, amelyek jellemzően cink-piritiont, szalicilsavat, kőszénkátrányt, ketokonazolt vagy szelén-szulfidot tartalmaznak. Ezek fő célja a korpásodást okozó baktériumok vagy Malassezia gomba rendellenes növekedésének visszaszorítása, valamint a fokozott bőrsejttermelés csökkentése.

Íme 20 természetes gyógymód a korpa kezelésére

1. Fekete nadálytő

A fekete nadálytő a benne található jótékony vegyületeknek, köztük az allantoinnak köszönhetően képes megnyugtatni és védeni a bőrt, valamint csökkenteni a gyulladásokat és az irritációt, így számos bőrpanasz esetén bevethető. Azt azonban kevesen tudják, hogy a fekete nadálytő a korpásodás ellen is hatékony lehet. Samponok, illetve krémek összetevőjeként helyileg, az érintett bőrfelületen ajánlott alkalmazni a termékhez mellékelt használati javaslatban foglaltak szerint. 

2. Szelén

A szelén egy kulcsfontosságú ásványi anyag, amelyről kimutatták, hogy lépes lehet kordában tartani a Malassezia gomba növekedését. Fogyaszthatjuk étrend-kiegészítő formájában, illetve helyileg is alkalmazható speciális samponok összetevőjeként. 

3. Csodamogyoró

A csodamogyoró figyelemre méltó pórusokat összehúzó, gyulladáscsökkentő, és antimikrobiális tulajdonságokkal rendelkezik, így nem meglepő, hogy számos korpásodás elleni készítményben megtalálható

4. Rozmaring illóolaj

A rozmaring illóolajat a legtöbben hajnövekedést serkentő hatása miatt alkalmazzák a fejbőrön, ám kimutatták, hogy a korpa elleni küzdelemben is segítségünkre lehet. A benne található aktív hatóanyag, a rozmarinsav nem csak gyulladáscsökkentő, hanem antimikrobiális hatással is rendelkezik. A korpa kezelésére választhatunk rozmaring illóolajat tartalmazó samponokat és hajszeszeket, illetve belekeverhetünk néhány cseppet kedvenc hordózóolajunkba, vagy samponunkba közvetlenül alkalmazás előtt.

5. Teafaolaj

A teafaolajat főként az akné és a gyulladt pattanások kezelésére alkalmazzák a bőrön, ám vizsgálatok szerint a benne található terpinen-4-ol vegyület erőteljes antifungális tulajdonságainak köszönhetően a korpásodásért felelős Malassezia ellen is bevethető. Samponba, illetve hordozó olajba keverve is alkalmazható.

6. Aloe vera

Az aloe vera az egyik legnépszerűbb és legkönnyebben hozzáférhető bőrápoló gyógynövény, mely a benne található aloein és emodin vegyületeknek köszönhetően képes lehet megnyugtatni az irritált fejbőrt és csökkenteni a korpásodással gyakran együttjáró viszketést. Alkalmazhatjuk frissen, zselé, vagy aloe vera lé formájában is.

Ajánlott termék: Mannavita Aloe Vera Ital

7. Omega-3 zsírsavak

Az omega-3 zsírsavak közismertek bőrhidratáló és gyulladáscsökkentő hatásukról, így természetesen a fejbőrt érintő gyulladás csillapításában is segítségünkre lehetnek mind belsőleg, minde pedig külsőleg alkalmazva. Kiváló étrendi forrásai például az olajos halak és a magvak, így korpásodás esetén javasolt ezeket rendszeresen fogyasztani. Az omega-3 zsírsavakban gazdag növényi olajokat a fejbőrünkön is alkalmazhatjuk pakolásként, akár néhány csepp rozmaringolajjal vagy teafaolajjal elkeverve.

8. Cink

A cink alapvető fontosságú a bőr egészségének megőrzéséhez, így étrendi forrásait, valamint a cinket tartalmazó étrend-kiegészítőket korpásodás esetén érdemes rendszeresen fogyasztani

9. B-vitaminok

A B-vitaminok, különösen a B6-vitamin és a B12-vitamin segíthetnek a bőr egészségének megőrzésében is visszanyerésében, így hatékonyak lehetnek a korpa ellen is.

10. Probiotikumok

Egyes vizsgálatok szerint a probiotikumok, különösen a Lactobacillus és Bifidobacterium törzsek segíthetnek visszaállítani a fejbőr természetes egyensúlyát. Probiotikumokban gazdag ételek fogyasztásával és étrend-kiegészítők alkalmazásával támogathatjuk szervezetünket a korpa elleni küzdelemben. 

11. Joghurt

A joghurtban lévő probiotikumok nem csak belsőleg segíthetnek a korpa enyhítésében, hanem külsőleg is. A joghurtot alkalmazhatjuk pakolásként, közvetlenül samponozás előtt.

12. Almaecet

Az almaecet segíthet kiegyensúlyozni a fejbőr pH-értékét, és megnehezíteni a korpásodásért felelős kórokozók rendellenes elszaporodását. Vízzel hígítva javasolt a fejbőrre permetezni, 15 percig hatni hagyni, majd leöblíteni és a megszokott módon hajat mosni. Ne használjuk sebes fejbőrön.

Ajánlott termék: Mannavita Szűretlen Almaecet Természetes Dupla Erjesztéssel

13. Kókuszolaj

A kókuszolaj kiválóan alkalmazható a fejbőr hidratálására, valamint a benne található laurinsavnak köszönhetően a korpa visszaszorítására. Alkalmazzuk közvetlenül a fejbőrön pakolásként, legalább egy órán keresztül, majd alaposan mossunk hajat. 

14. Neem olaj

A neem olaj közismert antifungális és gyulladáscsökkentő tulajdonságairól, melyekért a benne található nimbidin és azadirachtin vegyületek felelősek. Hordozóolajjal összekeverve, majd a fejbőrre kenve korpásodás ellen is hatékony lehet. 

15. Méz

A méz erőteljes antimikrobiális tulajdonságai segítenek a korpát okozó baktériumok és gombák visszaszorításában. Vízzel összekeverve vigyük fel a fejbőrre, hagyjuk hatni néhány percig, majd mossunk hajat.

16. Citromlé

Egyes vizsgálatok szerint a citromlé segíthet kiegyensúlyozni a fejbőr pH-értékét, így vízzel elkeverve és a fejbőrre kenve korpa ellen is hatékony lehet, ám sebes fejbőrön kerüljük az alkalmazását.

17. Szódabikarbóna

A szódabikarbóna enyhe hámlasztóként működik, és antifungális tulajdonságokkal rendelkezik, így hatékony lehet a korpa ellen. Alkalmazzuk nedves fejbőrön, finoman dörzsölve, majd öblítsük le.

18. Fokhagyma

A fokhagyma a benne található allicinnek köszönhetően hatékony lehet a korpát okozó gomba ellen. A bátrabbak összezúzva önmagában, vagy mézbe keverve közvetlenül a fejbőrön is alkalmazhatják.

19. Olívaolaj

Az olívaolaj gazdag omega-3 zsírsavakban és oleinsavban, így csökkentheti a gyulladást, valamint hidratálja a fejbőrt is. Korpa esetén alkalmazzuk a fejbőrön - akár néhány csepp rozmaringolajjal vagy teafaolajjal elkeverve, hagyjuk hatni 45 percig, majd alaposan mossunk hajat.

Ajánlott termék: Mannavita Prémium Extra Szűz Olívaolaj

20. Kamilla

A kamilla gazdag apigeninben, aminek köszönhetően képes megnyugtatni a korpás, irritált fejbőrt, így hajmosást követően bátran öblítsük le fejbőrünket langyos kamillateával.

A fenti információk tájékoztató jellegűek! Hosszú ideig fennálló, nehezen szűnő, gyakran visszatérő, vagy súlyosbodó panaszok esetén forduljunk orvoshoz!

Források:

https://examine.com/conditions/dandruff/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/PMC6919596/

https://www.nhs.uk/conditions/dandruff/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/PMC4852869/

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/16617752/

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/35642120/

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/31583811

Fotók a megjelenés sorrendjében:

Moose Photos

Karolina Grabowska

Lisa Fotios

Roman Odinstov

Általános táplálkozási és egészség tanácsadó, szakértő. Az Egyesült Királyságban, egészség tanácsadóként dolgozott a Holland & Barrett-nél és a Superdrug-nál.
Jelenleg Összesen 849 cikk között kereshet.
Videók megtekintése:

Szabolcs videók youtube Szabolcs, Inda videók Szabolcs videók, Bitchute