Kurkumával a depresszió ellen? Igen!

A kurkuma elsősorban a keleti konyhaművészetben népszerű. Nálunk kevésbé ismert, pedig érdemes odafigyelni rá. Mutatjuk, hogy milyen hatásai lehetnek!

A kurkumát, amit más néven sárga gyökérnek is neveznek, elsősorban keleten, Indiától Indonéziáig termesztik. A belőle készült fűszert a növény sárga belsejű gyökeréből készítik úgy, hogy a gyökeret megszárítják és megőrlik.

A kurkumát a keleti népi gyógyászat széleskörűen alkalmazza, hiszen kiváló antioxidáns és gyulladáscsökkentő hatással bír. Ma már különböző vizsgálatok is alátámasztják a kurkuma jótékony hatásait, így a depresszió kezelésében való kiemelkedő szerepét is.

Hogyan segíthet a kurkuma depresszió esetén?

A kurkuma hatóanyaga a kurkumin, ami egy rendkívül erős antioxidáns. Képes megkötni a gyulladásokat okozó szabadgyököket, valamint az oxidatív stressz csökkentésével magát a gyulladás mértékét is csillapítja.

Az elmúlt években számos vizsgálat indult annak kiderítésére, hogy a szervezetben fellépő gyulladások okozzák-e a depressziót vagy pedig fordítva. Míg a szakemberek biztosan állítják, hogy a gyulladások és a depresszió között szoros összefüggés van, azt még nem sikerült megállapítani, hogy melyik a kiváltó ok. Ennek ellenére az eredmények azt tükrözik, hogy a krónikus gyulladás és a depresszió együttes jelenléte súlyosbítja a helyzetet.

Egy 2017-es tanulmány elsősorban a kurkumin hatását vizsgálta depressziós betegek esetében. A vizsgálatok során megállapították, hogy a kurkumin természetes és biztonságos gyógymód lehet, hiszen a résztvevő betegek esetében enyhítette a depresszió tüneteit. A kurkuma egy másik gyógynövénnyel, a sáfránnyal együtt alkalmazva még hatékonyabb volt.

Egy korábbi, 2014-es tanulmány szintén alátámasztotta azt, hogy a kurkuma hatékonyan alkalmazható depresszió esetén, sőt a szakemberek azt is észrevették, hogy az antidepresszánsok hatását is fokozhatja.

Hogyan érdemes használni a kurkumát depresszió esetén?

A szakemberek mindenekelőtt felhívják a figyelmet arra, hogy mindenki, aki depresszióval küzd, vagy feltételezi, hogy depressziós, először a kezelőorvossal egyeztessen. Semmiképpen ne cserélje le az orvos tudta nélkül az antidepresszánsokat kurkumára.

A kurkuma hatása a legtöbb esetben nem érezhető azonnal. A vizsgálatok azt mutatják, hogy akár 3-4 hétre is szükség lehet, mire kifejti hatását. Legegyszerűbben és legkényelmesebben étrend-kiegészítő formájában juthatunk hozzá a kurkuminhoz, azonban érdemes körültekintőnek lenni azért, mert nem minden étrend-kiegészítő tartalmaz megfelelő mennyiségű kurkumint. Kerüljük azokat a termékeket, amelyek nem mondják meg egyértelműen, hogy mennyi kurkumint tartalmaznak. Helyettük válasszunk olyat, amely minimum 95%-os kurkuma kivonatot tartalmaz. A Mannavita KURKUNEX étrend-kiegészítő például ilyen. A 95%-os kurkuma kivonat mellett tartalmaz még gyömbér, fekete bors és cayenne bors kivonatot, valamint cinket és B6-vitamint is, amelyek a kurkuma hatékonyabb felszívódását segítik.

A Mannavita KURKUMEX étrend-kiegészítő a depresszión kívül még az alábbi problémák esetén is segítséget nyújthat:

  • általános gyulladás a szervezetben
  • ízületi gyulladás, porckopás
  • bélrendszeri gyulladások
  • memória problémák
  • májgyulladás, májzsugorodás
  • cukorbetegség: a máj állapotának javításához
  • daganatos betegségek


Van-e mellékhatása a kurkuma használatának?

Bár a szakemberek úgy gondolják, hogy kurkumát tartalmazó étrend-kiegészítők biztonságosak, mégis, ha valaki nagyobb mennyiséget fogyaszt, akkor előfordulhatnak olyan panaszok, mint például gyomorrontás, hányinger és hányás. Ezek a mellékhatások elkerülhetők, ha eleinte kisebb mennyiségben kezdjük szedni, és csak fokozatosan növeljük az adagot az előírtaknak megfelelően.

Bár néhány vizsgálat azt mutatja, hogy a kurkuma támogatja az antidepresszánsok hatását, mégis a kutatók mégis azt javasolják, hogy rendszeres gyógyszerszedés esetén konzultáljunk a kezelőorvossal, mielőtt kurkumát tartalmazó étrend-kiegészítőt kezdünk fogyasztani.

Mindenképpen orvosi konzultáció szükséges az alábbi esetekben is:

  • terhesség és szoptatás
  • epekő megléte
  • epebetegség
  • epevezeték működési zavara
  • alacsony vérnyomás

A kurkumát tartalmazó étrendkiegészítőt nem ajánlott együtt fogyasztani véralvadásgátló gyógyszerekkel sem, mert befolyásolhatja azok hatékonyságát.

Forrás:
https://www.healthline.com/nutrition/top-10-evidence-based-health-benefits-of-turmeric 
https://www.healthline.com/health/depression/turmeric-for-depression
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5542678/ 
https://ajp.psychiatryonline.org/doi/abs/10.1176/appi.ajp.2015.15020152 
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/28236605 
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/26066335

Életmód- és táplálkozási tanácsadó. Szakértője a reform élelmiszereknek, diétáknak, mikro- és makro tápanyagoknak.
Jelenleg Összesen 853 cikk között kereshet.
Videók megtekintése:

Szabolcs videók youtube Szabolcs, Inda videók Szabolcs videók, Bitchute